Η Μπασκόνια βρισκόταν σε τρομερή μέρα και την πλήρωσε η Φουενλαμπράδα καθώς τη νίκησε με διαφορά 50 πόντων (110-60) εκτός έδρας, ενώ η Ομπραντόιρο του Βασιλειάδη έχασε από τη Βαλένθια με buzzer beater!

Νωρίτερα το απόγευμα της Κυριακής (14/10), η Ρεάλ νίκησε την Μπανταλόνα με 92-69, αλλά η δράση στην Ισπανία δεν σταμάτησε.

Η Μπασκόνια πηγαίνει στον αγώνα με τον Ολυμπιακό “καυτή”, μιας και κέρδισε την Φουενλαμπράδα με 50 πόντους διαφορά (110-60).

Η ομάδα του Μαρτίνες ήταν καταιγιστική σημειώνοντας 63 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (63-25).

Το ακόμα πιο συναρπαστικό ήταν το ποσοστό στα τρίποντα. Η Μπασκόνια σημείωσε 19 (!!!) τρίποντα σε 34 προσπάθεις, δηλαδή 55% που είναι τεράστιο σε 34 προσπάθειες!

Ο Χίλιαρντ πέτυχε 24 πόντους με 5 τρίποντα, ενώ είχε 14 από τα πρώτα πέντε λεπτά συμμετοχής του! Ο Ματ Τζάνινγκ πέτυχε 12 με 4/8 τρίποντα, ο Φόιτμαν 12 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Τζέισον Γκρέιντζερ πέτυχε 11 πόντους.

Στο “σπίτι” του Κώστα Βασιλειάδη η Ομπραντόιρο ηττήθηκε στην εκπνοή από τη Βαλένθια με 78-81! Ο Φαν Ρόσομ πέτυχε το buzzer beater τρίποντο σε νεκρό χρόνο!

Ο Βασιλειάδης ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 18 πόντους (4/10 τριπ. 4/7 διπ., 3 ασίστ). Ο Γουίλ Τόμας πέτυχε 17 πόντους, και 14 ο Ντούμπλιεβιτς. Πριν από το νικητήριο σουτ, ο Φαν Ρόσομ είχε 2 πόντους με 1/7 σουτ!