Το σερί της στις νίκες συνέχισε η Ζαλγκίρις στο Κάουνας υποτάσσοντας και την Αρμάνι Μιλάνο με 71-62 για την 8η αγωνιστική της EuroLeague.

Με τον Κίναν Έβανς να “κόβει” και να “ράβει” στη Zalgirio Arena, η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις πέτυχε ακόμα μία νίκη στη διοργάνωση με 71-62 επί της ελλιπούς Αρμάνι.

Με ρεκόρ 5-3 πλέον οι Λιθουανοί, στο 3-5 η Αρμάνι που ακόμα δεν πείθει!

Ο Αμερικανός άσος των Λιθουανών είχε 23 πόντους και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ακολούθησε ο Ρόλαντς Σμιτς με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Άρνας Μπουτκεβίτσιους σημείωσε 7 πόντους και 8 ριμπάουντ. Στους 7 πόντους έμεινε ο Ιγκνας Μπραζντέικις.

Από την άλλη πλευρά, ο Ναζ Μίτρου-Λονγκ είχε 19 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Οι Λιθουανοί κράτησαν για περίπου τρία αγωνιστικά λεπτά την Αρμάνι στο μηδέν και προηγήθηκαν με 7-0. Η αντίδραση των Ιταλών δεν άργησε με τον Ντεσόν Τόμας και τον Κέβιν Πάνγκος να μειώνουν σε απόσταση αναπνοής (10-9). Ο Μπιρούτις με 4/4 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών διαμόρφωσε το 16-11 στο 10′.

Η άμυνα της Ζαλγκίρις συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά το σύνολο του Μεσίνα και με επιμέρους σκορ 18-13 προηγήθηκε με 34-24, όταν ο Κίναν Έβανς είχε σκοράρει τους 8 πόντους εξ αυτών στη δεύτερη περίοδο.

Με χαμηλά ποσοστά στα σουτ της (8/22 δίποντα, 2/16 τρίποντα) η Αρμάνι πήγε στα αποδυτήρια στο -10 (34-24).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Μιλάνου ισορρόπησε την κατάσταση στις δυο πλευρές του παρκέ, ωστόσο δεν ήταν αρκετή για την ανατροπή με το 30ό λεπτό της αναμέτρησης να βρίσκει το σκορ στο 49-39 και την Ζαλγκίρις σταθερά μπροστά.

Με τον Έβανς να “πετάει” φωτιές, οι γηπεδούχοι συνέχισαν το έργο τους και παρά την προσπάθεια των Πάνγκος και Μήτρου-Λονγκ η Αρμάνι έφυγε με ήττα από την Zalgirio Arena με το τελικό 71-62.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-24, 49-39, 71-62.