Ζάιον Γουίλιαμσον

Ο Ζάιον Γουίλιαμσον πραγματοποίησε εντυπωσιακό ντεμπούτο στο ΝΒΑ, όμως οι Σαν Αντόνιο Σπερς (20-23) πέρασαν με 121-117 από την έδρα των Νιου Όρλεανς Πέλικανς (17-28).

Η εποχή Ζάιον ξεκίνησε για τους Πέλικανς! Το Νο1 του ντραφτ αποθεώθηκε από 18.365 θεατές στο Smoothie King Center της Νέας Ορλεάνης και πήρε… φωτιά στην τέταρτη περίοδο, σκοράροντας τους 17 από τους 22 πόντους του, πετυχαίνοντας μάλιστα 17 σερί πόντους για τους “πελεκάνους”, μέσα σε τρία λεπτά!

Ο Ζάιον ξεκίνησε ως βασικός πάουερ φόργουορντ, αγωνίστηκε για μόλις 18:18 λεπτά και μέτρησε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, αλλά και 5 λάθη, σουτάροντας 2/4 βολές, 4/7 δίποντα και 4/4 τρίποντα!

Άλλους 22 πόντους πρόσθεσε ο Μπράντον Ίνγκραμ για τους ηττημένους, ενώ ο Λόνζο Μπολ είχε 14 πόντους, 12 ασίστ, 8 ριμπάουντ και ο Ντέρικ Φέιβορς 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Σπερς άντεξαν στο ξέσπασμα του Ζάιον στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη που τους βάζει στην οκτάδα της Δυτικής Περιφέρειας, χάρη στους ΛαΜάρκους Όλντριτζ (32π. με 12/20 σουτ, 14ρ.) και ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν (20π. με 8/16 δίποντα).

Δείτε τα full highlights της αναμέτρησης και όλα τα videos από το ντεμπούτο του Ζάιον στο ΝΒΑ: