Ζαλγκίρις-Άλμπα

Με τους Μπεν Λάμερς και Μάρκους Έρικσον να αποδεικνύονται καταλυτικοί στην επιστροφή τους, η Άλμπα Βερολίνου νίκησε 79-71 τη Ζαλγκίρις.

Αμφότεροι είχαν 1/7 ματς ως τώρα και ελάχιστα λεπτά συμμετοχής, όμως την Παρασκευή στο Κάουνας ήταν σημαντικοί για την ομάδα τους.

Η πλήρης για πρώτη φορά Άλμπα Βερολίνου πήγε στο 3-5, ενώ η Ζαλγκίρις παραμένει στην ουρά της Euroleague με 0-8.

Ο αγώνας:

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν κυρίαρχη στο πρώτο δεκάλεπτο, κρατώντας τη Ζαλγκίρις στους 10 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στη δεύτερη περίοδο, βελτιώνοντας σημαντικά τη λειτουργία τους στο επιθετικό σκέλος.

Με τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς, η Ζαλγκίρις μείωσε στον πόντο, αλλά από τη στιγμή που το 40-41 έγινε 52-62, οι φιλοξενούμενοι είχαν αβαντάζ εν όψει της τέταρτης περιόδου.

Η λιθουανική ομάδα το πάλεψε, μείωσε στους 6 και τους 7 πόντους, όμως δεν απέφυγε την όγδοη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Για την Άλμπα οι Μάρκους Έρικσον (16π.) Όσκαρ ντα Σίλβα (15π.), Λουκ Σίκμα (10π., 6ρ., 3κλ.) και Μπεν Λάμερς (10π.) έκαναν τη διαφορά.

Η Ζαλγκίρις αντιπαρέταξε τους Τάιλερ Κάβανο των 17 πόντων και Γιάνις Στρέλνιεκς των 16 πόντων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η λιθουανική ομάδα εκτέλεσε μόλις 4 ελεύθερες βολές (τις έβαλε όλες).

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 37-41, 52-62, 71-79