Με τον ιδανικό τρόπο αποχαιρέτησε τη Euroleague ο Παούλιους Γιανκούνας, το βράδι της Κυριακής (3/4) καθώς στον τελευταίο του αγώνα στη διοργάνωση, οδήγησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 103-98 στην παράταση!

Στον υπ’ αριθμόν 392 αγώνα στη Euroleague, ο οποίος ήταν εξ αναβολής για την 21η αγωνιστική, ο Λιθουανός φόργουορντ πέτυχε τους 8 από τους 15 πόντους της ομάδας του στο επιπλέον πεντάλεπτο και της χάρισε την 8η νίκη της στη σεζόν σε 28 αγώνες.

Ο Ερυθρός Αστέρας έδειχνε να έχει τα ηνία του αγώνα μετά το εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο όπου έκανε επιμέρους σκορ 35-15, είχε προβάδισμα μέχρι τέλος, όμως στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, ο Τάιλερ Κάβανο πέτυχε τρίποντο κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση με 88-88!

Δείτε το τρίποντο του Τάιλερ Κάβανο στη λήξη της κανονικής διάρκειας:

Ο Γιανκούνας τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις ήταν ο Εντγκάρας Ουλανόβας με 18 πόντους, ενώ 17 πέτυχε ο Λεκαβίτσιους (συν 7 ασίστ) και 16 ο Νέμπο.

Για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Όγκνιεν Ντόμπριτς πέτυχε 21 πόντους, 18 ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς, 14 ο Στέφαν Μάρκοβιτς και 12 ο Νίκολα Κάλινιτς.

Ο Ερυθρός Αστέρας έχει ρεκόρ 11-16 και παίζει το τελευταίο του παιχνίδι στις 8/4 με την Εφές στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 45-32, 60-67, 88-88 (κ.α.) 103-98 (παρ.)

Ζαλγκίρις-Ερυθρός Αστέρας: Οι Σέρβοι αρνήθηκαν να κρατήσουν το πανό “Stop the War” (video)

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα