To… express Ολυμπιακός συνέχισε την πορεία του στην κορυφή της EuroLeague περνώντας και από το Κάουνας την Πέμπτη, όπου νίκησε με 74-72 τη Ζαλγκίρις.

Ο αδιαμφισβήτητος MVP της κανονικής περιόδου, Σάσα Βεζένκοφ, πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα 6,7 δεύτερα για το τέλος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους από 9/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ.

Αν κι έχασε διαφορά 14 πόντων που πήρε με το καταπληκτικό του τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα στο τέλος, έφτασε στις 21 νίκες σε 29 αγωνιστικές και 10 εκτός έδρας!

Στους 18 πόντους έφτασε ο Σακιέλ ΜακΚίσικ, σε μια βραδιά που οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν τον Κώστα Σλούκα.

Δείτε το νικητήριο καλάθι του Βεζένκοφ:

Με τη νίκη του, ο Ολυμπιακός εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στα playoffs, αλλά η ουσία είναι ότι ο στόχος του, είναι η πρωτιά στην κανονική περίοδο κι ενώ μετρά αβντίστροφα για να εξασφαλίσει και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας πριν από το Final-4 που θα γίνει στο γήπεδο που θριάμβευσε απόψε!

Το γνωστό πρόσωπο του Ολυμπιακού, με “εγκέφαλο” τον Γουόκαπ και συνήθη εκτελεστή τον Βεζένκοφ έβαλε την ελληνική ομάδα μπροστά στο σκορ, από την αρχή, με 7-2 και 9-7, όμως άρχισε να παίζει ρόλο μια ασυνήθιστη παράμετρος: Το αμυντικό ριμπάουντ, του Ολυμπιακού είχε ζήτημα, καθώς οι Λιθουανοί έβρισκαν δεύτερες επιθέσεις, έκαναν πιο πολλές κατοχές/σουτ και προσπέρασαν με τρίποντα 17-15 στο δεκάλεπτο, με το τελευταίο σε λήξη χρόνου από τον Ντίμσα.

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού παρέμεινε στη β’ περίοδο. Μετά από 13 λεπτά αγώνα, η Ζαλγκίρις είχε κερδίσει οκτώ από τα 13 ριμπάουντ που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του, για να προηγηθεί με 26-21!

Ο Λαρεντζάκης βοήθησε την ομάδα του να μη χάσει επαφή με το σκορ, με επτά γρήγορους πόντους κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει έως το +6 (29-23).

Σιγά-σιγά όμως, πατούσε το γκάζι ο Σακιέλ ΜακΚίσικ (13π. σε αυτήν την περίοδο!) που έδωσε ενέργεια, πολύ σκορ, ενώ βοήθησε και στην οργάνωση του παιχνιδιού, πλάι στον Λούντζη, στις “ανάσες” του Γουόκαπ.

Από το -6, ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο στο +6, 40-34, έχοντας επιμέρους σκορ στο τελευταίο 5άλεπτο του ημιχρόνου, 17-5!

Ο Βεζένκοφ επέστρεψε στην τρίτη περίοδο, μετά το καθιερωμένο rotation του Μπαρτζώκα για τη β’ περίοδο και μπήκε με τους οκτώ πρώτους πόντους του Ολυμπιακού σε 4 λεπτά, έφτασε στους 17 προσωπικούς σε 14′ συμμετοχής.

Μαζί με τη δράση του Βεζένκοφ, σε αυτό το διάστημα, ο Ολυμπιακός είδε και τον Μουστάφα Φαλ να “βγάζει” και το φετινό του “όπλο” στην επίθεση, που είναι η δημιουργία.

Με την 5η τελική πάσα του Γάλλου σέντερ στο παιχνίδι (!) η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 10 πόντους, 54-44 από τον Βεζένκοφ, ενώ ο ίδιος ο Φαλ, με το 2ο καλάθι του, έκανε το 56-44 για το +12.

Με 2:20 για τα 30′ ήρθε και το τρίποντο του Παπανικολάου για το 59-45 των “ερυθρόλευκων” που πλέον ήταν οι απόλυτκοι κυρίαρχοι.

Στεκόμαστε περισσότερο στα επιθετικά κατορθώματα, όμως, εξίσου σημαντική ήταν η συνολική άμυνα της ελληνικής ομάδας στο ίδιο διάστημα.

Δεν επέτρεψε καλή κυκλοφορία, κι ελεύθερο σουτ στον αντίπαλο, άφησε στα αποδυτήρια, κατά την ανάπαυλα, την “ανορθογραφία” στη διεκδίκηση του ριμπάουντ κι ετσι κυριάρχησε για να πάει με 61-49 στην τελευταία περίοδο.

Ήταν λογική η αντίδραση των γηπεδούχων μπαίνοντας πια στο φινάλε, αλλά ήρθε με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ρόλαντς Σμιτς στον Μπλακ και με βολές του Ντίμσα, η διαφορά έπεσε στους 6, 59-65 στα 6:45 για τη λήξη.

Ο Φαλ γύρισε εσπευσμένα στο παρκέ, πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας του μετά το μίνι-ξέσπασμα των Λιθουανών, όμως η Ζαλγκίρις είχε βρει ρυθμό. Ακολούθησαν δύο ακόμα σερί τρίποντα, από Μπουτκεβίτσιους και Ντίμσα και αίφνης, ο αγώνας ήταν πάλι ντέρμπι!

65-67 κι ενώ απέμεναν 4:48!

Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις είχε βελτιώσει και την άμυνά της, με την ενέργεια που βρήκε στην τελευταία περίοδο, χάλασε την καλή κυκλοφορία του Ολυμπιακού και για αυτό είχε επανέλεθι για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Με καλάθι και φάουλ του Τόμας Ντίμσα δε,  ισοφάρισε 69-69, στα τρία λεπτά! Προσπέρασε δε, με το τρίτο τρίποντο του Σμιτς σε αυτήν την περίοδο, 72-70, με 1:12 για το τέλος.

Ο ΜακΚίσικ κέρδισε φάουλ για τρεις βολές στα 50” για να κάνει το 72-72 με 2/3. Ο Λαρεντζάκης έβγαλε την καθοριστική άμυνα στον πολύ ψηλότερό του, Ουλανόβας στα 28,9!

Στα 6,7 δεύτερα, ο Βεζένκοφ που δεν είχε πάρει προσπάθειες στην τελευταία περίοδο, από τα πλάγια και από τα 5,5 μέτρα, έκανε το 74-72 με το ένατο εύστοχο δίποντό του, σε ισάριθμες προσπάθειες!

Ο Λαρεντζάκης τα πήγε και πάλι καλά στην άμυνά του στον Ουλανόβας στην τελευταία επίθεση της Ζαλγκίρις και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη 10η εκτός έδρας νίκη του, που τον διατηρεί στην κορυφή!

Tα δεκάλεπτα: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74