Ζαλγκίρις-Μακάμπι

Με τον Τζέιμς Νάναλι να είναι σαρωτικός (32 πόντοι, 6/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2/2 βολές), η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 94-78 της Ζαλγκίρις Κάουνας.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αρχίζει πια να συνέρχεται, προσεγγίζοντας την οκτάδα (10-11) και σε αυτό συνέβαλε ο φοβερός Αμερικανός που έκανε ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση.

Ο αγώνας:

Αλάνθαστος ήταν ο Νάναλι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι 17 πόντοι του ήρθαν με 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 2/2 βολές.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν εκπληκτική έξω από τη γραμμή των 6,75μ., αλλά και η Ζαλγκίρις δεν υστέρησε στα ποσοστά των πρώτων δύο δεκαλέπτων.

Κλειδί στη συνέχεια για να γείρει η πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων ήταν η πολύ καλή τους άμυνα, αφού στο α’ μέρος δέχθηκαν 47 πόντους και στο β’ μόλις 27!

Αντίθετα, στους 47 δικούς της πόντους στο α’ ημίχρονο, η Μακάμπι προσέθεσε άλλους 51, αγγίζοντας την “κατοστάρα” στο Κάουνας.

Κομβικός για τους φιλοξενούμενους και ο Σκότι Γουίλμπεκιν, αφού σημείωσε 20 πόντους κάνοντας οικονομία (μόλις 9 σουτ) και μοίρασε 6 ασίστ.

Από πλευράς γηπεδούχων, ο Μάρεκ Μπλάζεβιτς έβαλε 20 πόντους και οι Λούκας Λεκαβίτσιους, Τάιλερ Καβάνο είχαν καλή παρουσία.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 47-47, 60-64, 74-98