Περισσότερο μυαλωμένη από την αντίπαλό της και με πολύ μεγαλύτερος βάθος στον πάγκο, η Χίμκι Μόσχας νίκησε τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη με στον πρώτο αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με κορυφαίους τον Ντέβιν Μπούκερ (20π., 7 ριμπ., 3 ασ.) και τον  Άντονι Γκιλ (12π.) η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έφτασε στο 5-2, αφήνοντας τη Ζενίτ στο 2-5.

Μάλιστα για την “πρωτάρα” στη Euroleague, Ζενίτ, αυτή ήταν η τέταρτη ήττα της σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες στη διοργάνωση, καθώς τις δύο νίκες της, τις έχει πετύχει εκτός έδρας!

Ένας Όστιν Χόλινς (25π., αλλά οι 18 στο πρώτο μέρος) δεν έφτανε στη Ζενίτ, που κόλλησε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η αλήθεια είναι ότι το πρώτο 20λεπτο προμήνυε πολύ μεγάλο σκορ, καθώς στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 28-28 με στο ημίχρονο 43-52 για τη Χίμκι Μόσχας, με τον Αλεξέι Σβέντ να έχει πετύχει ήδη 17 από τους 19 συνολικούς του πόντους.

Ο ηγέτης της Χίμκι, όμως ήταν πολύ κακός στο δεύτερο ημίχρονο, ο Στέφαν Γιόβιτς κατηύθυνε πολύ σωστά τους συμπαίκτες του για να κάνουν τη διαφορά.

Η Ζενίτ μείωσε σε 58-60 λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος, αλλά αναλώθηκε σε πολύ μεγάλο αριθμό μακρινών σουτ και έχασε την επαφή της με το σκορ, για να φτάσει στην ήττα με 73-87.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 43-52, 60-68, 73-87