Ο Γιάν Βέσελι καρφώνει εντυπωσιακά

Τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών έδωσε η Φενέρμπαχτσε που νίκησε στην Αγία Πετρούπολη τη Ζενίτ με 73-65 την Πέμπτη (03/12) για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Στα 3/4 του αγώνα η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ έμοιαζε καλύτερη από εκείνη του Τσάβι Πασκουάλ κι έτσι έφτασε το ρεκόρ της στο 5-7, ενώ η Ζενίτ έπεσε στο 6-3.

Ο Γιαν Βέσελι έκανε τη μεγάλη διαφορά στον αγώνα με τη συνολική του παρουσία, καθώς είχε 17 πόντους, ενώ πέτυχε και το καλάθι στα 48 δεύτερα για το 71-63 που τελείωσε τον αγώνα.

Οι Ρώσοι είχαν 5/9 τρίποντα στην τρίτη περίοδο όταν έκαναν την εντυπωσιακή επιστροφή για το 50-47 με 3:37 για τα 30:00 αλλά σταμάτησαν εκεί!

Στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα είχαν 3/22 από τα 6,75μ. σε μια απολύτως λογική εξήγηση για την ήττα τους.

Η Φενέρμπαχτσε είχε 18 ασίστ για μόλις 8 λάθη, έναντι του αντίστοιχου δείκτη 12-13 της Ζενίτ.

Κυρίως, όμως, στα σημεία που αποδείχθηκαν κομβικά, είχε τις προσωπικότητες.

Ο Μπόμπι Ντίξον πέτυχε 11 πόντους, κι ο Ντανίλο Μπαρτέλ 15, 9 εκ των οποίων όταν έχτισε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος (45-32).

Ο Κέβιν Πάνγκος πέτυχε 8 από τους 16 πόντους του στο τέλος του ημιχρόνου, όταν η Ζενίτ προσπάθησε να γυρίσει από το -17 (23-40) κι ο Γουίλ Τόμας είχε 10.

Τα δεκάλεπτα: 14-23,  32-45, 53-53, 65-73