Τη δεύτερη φετινή της νίκη επί της Εφές πέτυχε την Πέμπτη (27/01) η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 76-67.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που είχε νικήσει με 90-79 και στην Πόλη, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-7, αφήνοντας την Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο 10-11.

Ο Άλεξ Πόιθρες με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος της βραδιάς για τους Ρώσους, ενώ Μίκι (15π.), Μπάρον (13π.). είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Άλεξ Πόιθρες στη Β’ περίοδο:

Η τρίτη περίοδος ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά στον αγώνα. Η Εφές έμεινε έξι λεπτά χωρίς πόντο, πέτυχε μόλις έξι, έναντι 15 της ρωσικής ομάδας και πλέον η Ζενίτ είχε το προβάδισμα ασφαλείας.

Έφτασε δε τη διαφορά στους 17 πόντους, 65-48 με 5:25 για τη λήξη του αγώνα.

Ο Μίτσιτς έδειξε ότι η ομάδα του είχε ακόμα “σφυγμό” και την οδήγησε σε 8-0 σερί για να μειώσει 65-56 στα 4:12 κι ακολούθησε το goal-foul του Σίμον, που μείωσε ακόμα περισσότερο, 65-59 στα 3:37!

Ο Κουλάγκιν “έσπασε” τους 11 αναπάντητους πόντους της Εφές με τρίποντο από τα 8 μέτρα σε λήξη χρόνου επίθεσης για να δώσει ανάσα στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Η Εφές έπαιξε χωρίς τον Σέιν Λάρκιν κι ήταν απελπιστικά άστοχη στο μακρινό σουτ, έχοντας 4/25 τρίποντα!

Βασίλιε Μίτσιτς (22π.) και Κρούνοσλαβ Σίμον (17π.) δεν αρκούσαν.

Στη 12άδα της Ζενίτ ήταν και ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, Τάισον Κάρτερ, ο οποίος δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Πασκουάλ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 52-42, 76-67

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία