Μεγάλη επικράτηση για την Μπαρτσελόνα στην έδρα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 78-70, μία νίκη μακριά από το Final 4 οι Ισπανοί.

Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Μπράντον Ντέιβις, που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και ένα κλέψιμο. Πολύ καλή απόδοση και από τους Κόρει Χίγκινς και Κάιλ Κούριτς με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Νικ Καλάθης έμεινε σε «ρηχά νερά» έχοντας 7 πόντους αλλά και 6 ασίστ.

Από τη Ζενίτ ξεχώρισε ο Μπίλι Μπάρον με 19 πόντους ενώ σε χαμηλά επίπεδα ήταν η απόδοση του Κέβιν Πάνγκος με 10 πόντους, 6 ασίστ αλλά και 6 λάθη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 16-16.

Η Ζενίτ μπήκε δυνατή στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με 28-21, με τους Πόυθρες και Ρίβερς να οδηγούν τους Ρώσους στο σκοράρισμα.

Από εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 5-13 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 34-33, με τον Μπράντον Ντέιβις να ηγείται της αντεπίθεσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί ανέβασαν ταχύτητα, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν έβρισκαν λύσεις και η διαφόρα έφτασε σε διψήφια επίπεδα (42-52 στο 7ο λεπτό της 3ης περιόδου).

Χαρακτηριστικό πρόβλημα της Ζενίτ ήταν τα ριμπάουντ αφού η Μπαρτσελόνα, μόνο στην τρίτη περίοδο, μάζεψε 5 επιθετικά ριμπάουντ.

Ένα επιθετικό κρεσέντο όμως του Μπίλι Μπάρον, που πέτυχε 7 πόντους στα τελευταία 1:26, έφεραν το σκορ στο 51-55 και αναπτέρωσε τις ελπίδες της Ζενίτ.

Στην αρχή της 4ης περιόδου ο Κέβιν Πάνγκος είχε μία σύγκρουση με τον Μπράντον Ντέιβις με τον Καναδό γκαρντ να ματώνει στο κεφάλι και να μεταφέρεται στα αποδυτήρια.

Οι Ρώσοι έκαναν ότι μπορούσαν με Μπάρον και Πόυθρες, η Μπαρτσελόνα απάντησε με δύο βολές του Πάου Γκασόλ αλλά και 5 μαζεμένους πόντους από τον Νίκολα Μίροτιτς, που κατάφερε να πάρει και το 5ο φάουλ του Άλεξ Πόιθρες και να δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στη Ζενίτ, 6 λεπτά πριν το τέλος.

Ο Κέβιν Πάνγκος επέστρεψε στο παρκέ και κατάφερε μάλιστα να μειώσει τη διαφορά στους 4 πόντους (66-70), δύο λεπτά πριν το τέλος.

Εκεί μίλησε η μεγάλη ποιότητα του Μπράντον Ντέιβις αλλά και η ψυχραιμία του Κόρει Χίγκινς και έτσι η Μπαρτσελόνα επανάκτησε το πλεονέκτημα έδρας, με το τελικό σκορ να φτάνει στο 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-34, 51-55, 70-78