Την πιο άνετη νίκη της σειράς πήρε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 74-61.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπαιξε σπουδαία άμυνα, είχε σε μεγάλη μέρα τον Κέβιν Πάνγκος που τελείωσε με 22 πόντους και 8 ασίστ και έστειλε τη σειρά σε 5ο παιχνίδι.

Πολύ καλή απόδοση και από τον Άλεξ Πόιθρες με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ πολλές βοήθειες έδωσε και ο Όστιν Χόλινς με 11 πόντους.

Μοναδικός διασωθέντας από την Μπαρτσελόνα ο Νικ Καλάθης με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, εξαιρετικά άστοχοι οι Ισπανοί με μόλις 21,1% ευστοχία στα τρίποντα.

Ιδανικά ξεκίνησε τον αγώνα η Ζενίτ, έχοντας σε καλή μέρα τους Πόιθρες και Χόλινς, και  κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 14 πόντους (23-9).

Η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να βρει λύσεις και έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 25-13 υπέρ των Ρώσων.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί έπαιξαν καλύτερη άμυνα αλλά συνέχισαν να είναι εξαιρετικά άστοχοι με χαρακτηριστικό παράδειγμα  τον Μπράντον Ντέιβις, που έμεινε άποντος σε όλο το πρώτο μέρος.

Το σκορ κρατήθηκε σε χαμηλά επίπεδα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Ρώσους να προηγούνται με 36-26.

Στην επανάληψη ήταν η ώρα του Κέβιν Πάνγκος.

Ο Καναδός γκαρντ σημείωσε 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, ο Τάρικ Μπλακ πρόσθεσε άλλους 7, οι Καταλανοί έμοιαζαν χαμένοι στο γήπεδο και  η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 22 πόντους με την περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 58-38.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να κάνει την ύστατη αντεπίθεση με τον Νικ Καλάθη να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 11 (69-58) αλλά ένα τρίποντο του Μπίλι Μπάρον και δύο ακόμα πόντοι του Κέβιν Πάνγκος σφράγισαν τη νίκη για τη Ζενίτ.

Το παιχνίδι έληξε με σκορ 74-61 με τη σειρά να μεταφέρεται στη Βαρκελώνη για το 5ο και καθοριστικό παιχνίδι για την πρόκριση στο Final 4.