Με τον Τζίμερ Φριντέτ να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague (22π.) και τον Νικ Καλάθη να μοιράζει 15 ασίστ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη Euroleague, αφού επικράτησε με 89-79 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη “Sibur Arena”.

Με ρεκόρ 2-2 πλέον έπειτα από τέσσερις αγώνες και με διαβολοβδομάδα να ακολουθεί, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θέλει να ρεφάρει τα στραβοπατήματα με Βιλερμπαν και Αρμάνι. Οι “πράσινοι” παίζουν την Τρίτη στη Μόσχα με την Χίμκι (29/10, 19:00) και την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ με την Αναντολού Εφές (31/10, 21:00).

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε τη γνωστή πεντάδα των Καλάθη-Φριντέτ-Παπαπέτρου-Τόμας-Παπαγιάννη, όμως πολύ γρήγορα πέρασε στο παρκέ τον Βουγιούκα, αλλά και τον Μπεντίλ στη θέση του Φριντέτ ψηλώνοντας πολύ το σχήμα!

Η ρωσική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το ματς (8-2), όμως με τον Ντεσόν Τόμας να φτάνει γρήγορα τους 10 πόντους, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-22).

Στη δεύτερη περίοδο ο φορμαρισμένος Ντίνος Μήτογλου (πέτυχε 8 πόντους σε 5 λεπτά) κρατούσε τους “πράσινους” μπροστά στο σκορ, οι Καλάθης-Τόμας έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα 6 πόντων (28-34 στο 16′) και ο Χοάν Πλάθα κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ.

Σε εκείνο το σημείο πήρε φωτιά ο Άντριου Αλμπισί (12π. με 4/6 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο την ώρα που οι συμπαίκτες του είχαν 1/11 και ο Παναθηναϊκός 1/7!) και η Ζενίτ ισοφάρισε 38-38, για να λήξει το ημίχρονο με 38-40 με καλάθι του θετικότατου Βουγιούκα.

Στην τρίτη περίοδο, 10 πόντοι του Φριντέτ (έφτασε τους 16), το πρώτο τρίποντο του Παπαπέτρου στη φετινή EuroLeague (είχε 0/8 μέχρι τότε) και δύο καλάθια του Γουάιλι έφεραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον αγώνα (47-57 στο 25′ και 49-63 στο 27′), όμως η Ζενίτ με ένα σερί 11-0 ροκάνισε τη διαφορά στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου (62-65 από 51-65)!

Τα… φαντάσματα του “Αστρομπάλ” εμφανίστηκαν στη “Sibur Arena”, όμως πέντε πόντοι από Γουάιλι και Καλάθη και ένα τρίποντο του… άφαντου μέχρι τότε Ράις επανέφεραν μια καλή διαφορά (64-73 στο 34′). Η Ζενίτ μείωσε ξανά στους 3 (78-81 στο 38′), όμως Βουγιούκας και Φριντέτ ήταν ψύχραιμοι στις βολές και οδήγησαν τους “πράσινους” στη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 20-22, 38-40, 60-65, 79-89