Ολυμπιακός-Μπουρζ

Στο κακό δεύτερο δεκάλεπτο απέδωσε εν πολλοίς ο Μάρτινς Ζίμπαρτς την ήττα του Ολυμπιακού από την Μπουρζ (60-73) για το EuroCup Γυναικών.

“Στα ματς του Eurocup πρέπει να παίζουμε με ένταση, όπως κάναμε στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο χάσαμε αρκετά καλάθια, είχαμε πρόβλημα στην τρανζίσιον άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, χάσαμε επίσης κάποια εύκολα καλάθια, αλλά τελικά βρήκαμε ρυθμό και παίξαμε καλύτερα. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα”, ήταν τα λόγια του τεχνικού των “ερυθρολεύκων”.

Η Άννα Σταμολάμπρου, από την πλευρά της, τόνισε: “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, με μία πολύ δύσκολη αντίπαλο. Η Μπουρζ είναι χρόνια μια ευρωπαϊκή δύναμη. Εμείς παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ήμασταν πολύ ανταγωνιστικές, ήμασταν μέσα στο παιχνίδι. Δυστυχώς, το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πολύ κακό για εμάς, χάναμε εύκολα καλάθια, κάναμε εύκολα λάθη και μια ομάδα σαν την Μπουρζ θα τα μετέτρεπε σε δικά της καλάθια, όπως και έγινε. Εκεί έφυγε η διαφορά.

Τα δώσαμε όλα για να μειώσουμε τη διαφορά, τη μειώσαμε και προφανώς δεν έχει χαθεί τίποτα. Έχουμε ξαναβρεθεί στην ίδια θέση, όταν παίζαμε με την Νεσίμπε Αϊντίν. Τώρα, τα κεφάλια μέσα, έχουμε ένα δύσκολο ματς την Κυριακή με τον Παναθηναϊκό, που για μένα, ίσως κρίνει ένα μεγάλο μέρος του πρωταθλήματος”.