Ολοκληρώνοντας το αφιέρωμα από το βιβλίο του AllStar Basket, “50 Χρόνια Κύπελλο Πρωταθλητριών”, θυμόμαστε σήμερα την πορεία που έκανε ο Παναθηναϊκός στο Κύπελλο Πρωταθλητριών την περίοδο 1981/82.

Είναι η ενότητα του βιβλίου του ΑllStar Basket, 50 Χρόνια Κύπελλο Πρωταθλητριών, για τις πρώιμες επιτυχίες των ελληνικών ομάδων στην κορυφαία διοργάνωση.

Το… αιώνιο δευτερόλεπτο

Δέκα χρόνια αργότερα μετά την πρόκρισή του στην τετράδα του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, ο Παναθηναϊκός επιστρέφει και συμμετέχει στην τελική εξάδα της ίδιας διοργάνωσης.

Στον προκριματικό όμιλο οι «πράσινοι» κληρώθηκαν την Λέφσκι Σόφιας, την Ιτιχάντ Αλέπο της Συρίας, η οποία αποσύρθηκε και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Επικράτησαν των Βούλγαρων με 90-78 στην Αθήνα και 97-89 στη Σόφια, ενώ ηττήθηκαν στη Μόσχα (80-83), αλλά χάρη σε 2/2 βολές του Κόντου από το φάουλ του Μελέσκιν, που προηγουμένως είχε αστοχήσει σε δύο βολές, νικούν στην Αθήνα με 87-83, στον αγώνα που σημαδεύθηκε από το… αιώνιο δευτερόλεπτο, καθώς ο χρονομέτρης, ονόματι Κλεφτάκης (!) άργησε λίγο να πατήσει το χρονόμετρο της λήξης.

Στον όμιλο των 6 ο Παναθηναϊκός σημείωσε μόλις μια νίκη (88-77) επί της Ντεν Μπος, από την οποία ηττήθηκε στην Ολλανδία με 88-89.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Με Μακάμπι Τελ Αβίβ 78-86 και 91-112, με Παρτιζάν Βελιγραδίου 91-106 και 83-98, με Καντού 72-103 και 78-105, με Μπαρτσελόνα 79-89 και 83-113.

Προπονητής του Παναθηναϊκού ήταν ο Κώστας Πολίτης και στην ομάδα αγωνίζονταν οι Κόντος, Στεργάκος, Κοκολάκης, Βίδας, Κορωναίος, Ιωάννου, Κατσίνης, Παπαντωνίου, Μπατής, Γεωργαντάς, Βενιέρης, Καλογερόπουλος, Γκάρος, Καρανάσος, Γούλφοκ, Τόμπσον.

Δείτε τις τελευταίες φάσεις του αγώνα Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας με το “αιώνιο δευτερόλεπτο” στο παρακάτω video:

Κύπελλο Πρωταθλητριών: Το πρώτο Final 4 με την ΑΕΚ, στο αντίο του Γ.Μόσχου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1971-72 : Στα χνάρια του… Γουέμπλεϊ

1978-79 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Η νίκη επί της Μακάμπι