Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, η Εθνική μας ομάδα έκανε ιδανική πρεμιέρα στο Προολυμπιακό Τουρνουά του ΣΕΦ, επικρατώντας με 109-82 της Δομινικανής Δημοκρατίας.

Την Πέμπτη (4/7) ολοκληρώνεται η φάση των ομίλων στο Προολυμπιακό του Πειραιά, με τους αγώνες Νέα Ζηλανδία-Σλοβενία (17:30) και Ελλάδα-Αίγυπτος (21:00), από τους οποίους θα προκύψουν τα ζευγάρια των ημιτελικών του Σαββάτου (6/7).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πίεσε πολύ στην άμυνα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό, ενώ είχε ξανά εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στις σετ επιθέσεις.

Η Ελλάδα είχε 23/31 δίποντα, 16/31 τρίποντα και 29 ασίστ για μόλις 8 λάθη!

O Γιάννης Αντετοκούνμπο (32π. με 9/13 βολές, 10/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο σε 18:10!) αναδείχθηκε MVP του αγώνα.

Τόμας Γουόκαπ (17π.), Νικ Καλάθης (12π., 11ασ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (10π., 3ρ.) ξεχώρισαν λίγο περισσότερο από όλα τα παιδιά στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Κορυφαίος της ομάδας του Νέστορ Γκαρσία ήταν ο Κρις Ντουάρτε (26π.), διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Ζαν Μοντέρο (12π., 5ρ., 5ασ.), Βίκτορ Λις (12π.), Άνχελ Νούνιες (10π.), ενώ ο Αντρές Φελίς που αποκτήθηκε σήμερα (3/7) από τη Ρεάλ Μαδρίτης είχε 8 πόντους και 4 ασίστ.

Η Εθνική μας ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, με δυνατή άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-15).

Με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Νικ Καλάθη και Γιώργο Παπαγιάννη να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, η εξαιρετική Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με ένα πειστικό +15 (56-41).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο “Greek Freak” έφτασε τους 20 πόντους, ευστόχησε σε τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους (61-41)!

Ο Γιάννης έφτασε τους 26 πόντους σε 14:52 λεπτά(!), ο Γουόκαπ τους 17 πόντους, όμως οι Δομινικανοί με συνεχόμενα τρίποντα… κράτησαν τη διαφορά στους 15 πόντους (80-65), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους 27 πόντους (τελικό σκορ 109-82).

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 56-41, 80-65, 109-82

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ 17 (3), Λαρεντζάκης (2), Μωραΐτης, Τολιόπουλος 8 (2), Καλάθης 12 (2τρ. 11 α.), Καλαϊτζάκης 4, Παπαγιάννης 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Παπανικολάου 3 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 32 (1), Αντετοκούνμπο Κ. 4, Μήτογλου 7 (1)

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης, με ένα κλικ εδώ:

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Ελλάδα-Δομινικανή Δημοκρατία: “Καρφωμένα” στον Γιάννη τα βλέμματα (vids)

Ελλάδα-Δομινικανή Δημοκρατία: Με Γκάλη η photo gallery από το ΣΕΦ

Το κάρφωμα του Γιάννη από την πάσα του Καλάθη (video)

“Βόμβα” στο ΣΕΦ, η Νέα Ζηλανδία 90-86 την Κροατία! (gallery)

Διαστημική η Κροατία, 108-92 τη Σλοβενία – “Τριπλοί” Σάριτς και Ντόντσιτς (gallery & vids)

Η Δομινικανή Δημοκρατία 90-77 την Αίγυπτο στον όμιλο της Εθνικής (vid)