O Παναθηναϊκός  aktor νίκησε με 93-62 τον Προμηθέα Πάτρας στο ΟΑΚΑ,  το βράδι της Δευτέρας, στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Ολοκλήρωσε την κατάκτηση της 1ης θέσης με ρεκόρ 21-1, ενώ ο Προμηθέας τερμάτισε 4ος με 13-9 κι οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το προσεχές Σαββατοκύριακο, ενδεχομένως και τη Δευτέρα, όπου θα παίξουν στην 1η αγωνιστική για το γκρουπ 1-6 στον Γ’ Γύρο του Πρωταθλήματος.

Διότι ο Παναθηναϊκός έχει αγώνα την Παρασκευή (29/3) με τη Βίρτους στην Μπολόνια για τη EuroLeague και με το μυαλό σε αυτό το παιχνίδι έγινε και η σχετική διαχείριση από τον Εργκίν Αταμάν, κόντρα στους Πατρινούς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκούρασε, για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα, τον Τζέριαν Γκραντ, ενώ ο Προμηθέας άφησε εκτός τον Άντονι Κάουαν, που είχε ενοχλήσεις στον αχίλλειο.

Παράλληλα ο Αταμάν έδωσε πολύ περισσότερο χρόνο σε παίκτες με περιορισμένη συμμετοχή στη Euroleague και με εξαίρεση τον Ναν άφησε λίγο στο παρκέ όσους έχουν σηκώσει φέτος το πιο μεγάλο βάρος.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 14 πόντους σε 28:49, με 100% σε όλα τα σουτ, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ πέτυχε 13 με 5/6 προσπάθειες και 1/1 βολή σε 21:30, από 12 είχαν Δημήτρης Μωραΐτης (4/6 τριπ.) και Ναν, ενώ 11 πέτυχε ο Γκριγκόνις και 10 πόντους με 6 ασίστ είχε ο Λούκα Βιλντόσα που έπαιξε 20:06.

Για τον Προμηθέα, ο Χέιλ πέτυχε 16 πόντους, ο Πάπας 13 και ο Ρέινολντς 11.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η υπεροπλία του Παναθηναϊκού στη ρακέτα, έκανε αρχικά τη διαφορά, κι η ευστοχία τους από μακριά, την εκτόξευσε.

Μετά το προβάδισμα, 9-12, του Προμηθέα με 3:50 για τα 10′, ο Παναθηναϊκός έκανε 10-0 για το 19-12 με 6 πόντους του Παπαπέτρου (2/2 τριπ.).

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έκανε 3 blocks στην άμυνα, στην επανεμφάνισή του κι η ρακέτα αίφνης έμοιαζε “σφραγισμένη” για τους Αχαιούς.

Τη σκυτάλη πήρε στη β΄περίοδο ο Μάριους Γκριγκόνις (11π., με 3/3 τρίποντα) με τους παίκτες του Αταμάν να έχουν σε αυτό το δεκάλεπτο 6/10 τρίποντα και να κλείνουν το ημίχρονο στο +22, 49-27 με 9/15 τρίποντα και συνολικά 20/29 σουτ, από 17 ασίστ!

Στα 10/29 σουτ έμεινε ο Προμηθέας, που στη Β’ περίοδο είχε μόνο τον Τζορτζ Πάπας να απειλεί και να πετυχαίνει 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα.

Οι ορεξάτοι Χουάντσο Ερνανγκόμεθ-Ιωάννης Παπαπέτρου, χόρτασαν τη συμμετοχή τους, έχοντας 9 και 6 πόντους αντίστοιχα στο γ’ δεκάλεπτο, όπου με οργανωτή κυρίως τον Βιλντόσα, οι “πράσινοι” συνέχισαν να μεγαλώνουν τη διαφορά που άγγιξε τους 30 πόντους.

Μόνο ο Χάντερ Χέιλ (10π. στη Γ’ περίοδο) έδειξε συνέπεια στο σκορ για τον Προμηθέα σε αυτήν την περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο η σειρά των Μωραϊτη-Μπαλτσερόφσκι να βρουν χρόνο, όμως και σταθερά έμεινε στο παρκέ ο Καλαϊτζάκης.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε πολύ καλό ρυθμό, ήθελαν και να ικανοποιήσουν και τους περίπου 7.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες. Πρόσφεραν θέαμα, είχαν σωστές επιλογές.

Έφτασαν δε τη διαφορά έως τους 38 πόντους, 91-53, πριν κλείσει λίγο στο τέλος ο Προμηθέας στους 31, 93-62.

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε με 14/25 σουτ από τα 6,75μ., 20/27 δίποντα, 28 ασίστ.

Πήρε δε 61 πόντους από τους παίκτες που ήλθαν από τον πάγκο του.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 49-27, 75-46, 93-62