Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έβαλε το “τρένο” του Ιωνικού Νίκαιας στις ράγες της νίκης κι ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος την υπέγραψε, στο “Σοφία Μπεφόν” του Π.Φαλήρου, όπου οι νεοφώτιστοι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη με 83-66 επί του ΠΑΟΚ.

Για την ακρίβεια ήταν η πρώτη νίκη στη μεγάλη κατηγορία μετά από 32 χρόνια για τον Ιωνικό Νίκαιας Affidea, αφού φέτος, που επανεμφανίστηκε έπειτα από το 1986/87, είχε αρχίσει με δύο ήττες.

Με νέο προπονητή τον Νίκο Βετούλα, παρά την… ησυχία στο γήπεδο, καθώς ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών, ο Ιωνικός είχε τη συγκέντρωση που χρειαζόταν.

Κι όταν χρειάστηκε, τρεις πρώην παίκτες του… ΠΑΟΚ, έβαλαν τα σουτ για να πάρουν οι Νικαιώτες το ροζ φύλλο.

Ο ένας ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (22π. 7 ριμπ., 3 ασίστ) που είχε φτάσει στους 20 πόντους  από το 34:05. Έκανε το 72-64, υπογράφοντας το 7-0 σερί του Ιωνικού από το 65-64 στο 31:14.

Σερί που συνέχισε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (16π. 5 ριμπ., 3 ασίστ), αφού πέτυχε 9 από τους 13 πόντους της ομάδας του στο επιμέρους σκορ 13-2 που έκανε για να φτάσει στο 78-66 με 3:15 για τη λήξη.

Κι ο τρίτος και πιο… πρόσφατος πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, ήταν ο Τζαμάλ Τζόουνς (15π., 6 ριμπ., 6 ασίστ) που έπαιζε πέρυσι στην Πυλαία κι έκανε μεγάλη ζημιά στην πρώην ομάδα του!

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έβγαλε κούραση στην τελευταία περίοδο. Είχε μόλις 2/18 σουτ στο δεκάλεπτο και εγκατέλειψε το ματς από το 35:00.

Η άμυνα ζώνης του Ιωνικού την είχε δυσκολέψει άλλωστε από νωρίς στο πρώτο μέρος, όταν την επιστράτευσε ο Ιωνικός για να σταματήσει ένα σερί 12-0 του ΠΑΟΚ που από το εις βάρος του 20-14 στο 8:45, προηγήθηκε με 26-20 μετά από 1:05 στη β΄περίοδο.

Άνταμ Σμιθ (18π.) και Άαρον Μπεστ (13π.) δεν αρκούσαν, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλες, σταθερές λύσεις και βάθος όπως έχει ο Ιωνικός στον πάγκο του.

Στη 12άδα του Ιωνικού ήταν και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, ο οποίος δεν αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66