Ελλάδα

Η Ελλάδα νίκησε εύκολα την Ισλανδία με 89-54, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών για το Eurobasket Γυναικών του 2021, κάνοντας… σεφτέ!

Η Ελλάδα ήταν ανώτερη της Ισλανδίας ήδη από την πρώτη περίοδο του αγώνα, καθώς η μπάλα πέρασε αρκετά στην Άρτεμις Σπανού, η οποία κάτω από το καλάθι των φιλοξενούμενων δεν είχε αντίπαλο.

Η Ισλανδία στην πρώτη περίοδο σκόραρε μόνο με σουτ τριών πόντων (4/6) και έτσι η Εθνική μας πήρε κεφάλι στο σκορ με 28-12 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με την Ελλάδα να πιέζει αρκετά στο παρκέ και μέσα από την άμυνα της να δημιουργεί αιφνιδιασμούς. Έτσι, η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +36 (54-18).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η Εθνική μας δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και συνέχισε να πιέζει την Ισλανδία.

Η διαφορά έφτασε στο τέλος της τρίτης περιόδου ακόμα και τους 39 πόντους (74-35) και έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο είχε πάρει διαδικαστική μορφή.

Κορυφαία για την Εθνική ήταν η Τζάκι Γέμελος με 18 πόντους, ενώ θετική παρουσία είχε και η Άννα Μαρία Σταμολάμπρου με 14.

Πλέον η Ελλάδα βελτιωσε το ρεκόρ της σε 1-1 και άφησε πίσω της την ήττα από τη Σλοβενία στην πρεμιέρα.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 54-18, 74-35, 89-54