ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία κόντρα στη Νίζνι και επικράτησε με 94-69, ενώ από την άλλη η Ούνικς Καζάν έχασε από τη Ζενίτ με 93-80.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Κώστα Κουφό, έλεγξε την αναμέτρηση για 40 λεπτά και έφτασε στην εύκολη επικράτηση. Κορυφαίος για τους Μοσχοβίτες ήταν ο Τζόελ Μπολομπόι με 15 πόντους.

Πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στρέφει την προσοχή της στη Euroleague για τον αγώνα με την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα (29/11, 22:00).

Από την άλλη η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη γνώρισε την ήττα από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 93-80. Η ομάδα του Χοάν Πλάθα με επιμέρους σκορ 13-30 έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 24 πόντων (53-77) και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Άλεξ Ρένφρο με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα του Πρίφτη καλύτερος ήταν ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 21 πόντους. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 5 πόντους με 1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα σε 20:46 λεπτά συμμετοχής.

Πλέον η Ζενίτ ετοιμάζεται για την αναμέτρηση με τη Ρεάλ Μαδρίτης (29/11, 19:00), για την ενδέκατη αγωνιστική της Euroleague.