Φλιώνης-Ντουρέν
Ο Φλιώνης μαρκάρει τον Ντουρέν

Σε ένα ακόμη παιχνίδι με μεγάλη βαθμολογική σημασία, το οποίο έλαβε χώρα στο “Nick Galis Hall”, ο Άρης (2-8) ηττήθηκε 80-86 από τον Πανιώνιο Su Casa (4-6), στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο πρώην παίκτης του Άρη, Δημήτρης Βεργίνης, με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ντουρέν (19π.), Σάμιουελς (15π.) και Λι (11π., 10ρ.).

Όσον αφορά τον Άρη, το γήπεδο ήταν κατάμεστο, όμως απουσίαζε ο μεγαλομέτοχος Δημήτρης Γουλιέλμος. Η ομάδα ήταν πολύ νευρική (12/24 βολές) και πλέον τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα, ενώ αναμένονται εξελίξεις σε όλα τα επίπεδα…

Φλιώνης

Μετά το αρχικό 0-7 του Πανιωνίου, ο Άρης ισοφάρισε αμέσως (7-7), πέρασε μπροστά με 17-13 και 23-19, όμως η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ ανέκτησε τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκε με 40-46, για να κλείσει το ημίχρονο με το… εύθραυστο 47-49.

Ο Φιτζπάτρικ είχε ήδη 12 πόντους με 4/5 τρίποντα από την πλευρά των γηπεδούχων, ενώ πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν οι Βεργίνης (12π.) και Σάμιουελς (10π.).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων (49-59), όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν τα παράτησαν και με τη βοήθεια του κόσμου ισοφάρισαν 73-73, 5’30” πριν το τέλος, έτσι το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι.

Βεργίνης

Ο Ντουρέν (κεντρική φωτό) πέτυχε ένα κρίσιμο τρίποντο για το 78-82 στο 01:18, ο Βεργίνης ήταν ψύχραιμος στις βολές (είχε συνολικά 8/8) και ο Πανιώνιος πέτυχε μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86