Ασταμάτητη η Εφές νίκησε με 82-80 την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και πήρε την εκδίκησή της, τόσο για την ήττα της στον α’ γύρο στην Πόλη (80-81) αλλά και για τις τρεις περσινές, μεταξύ των οποίων εκείνη στον τελικό του Final 4!

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά (13π.) πέτυχε τρία καθοριστικά τρίποντα όταν έκαιγε η μπάλα κι ο Λάρκιν τρεις πόντους για το “μαξιλάρι” της 20ής φετινής νίκης των Τούρκων που έφτασαν στο 20-3, αφήνοντας την ΤΣΣΚΑ στο 16-7!

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 20 πόντους, αλλά μόνο έναν στην Δ’ περίοδο, όπου μόνο ο Χάκετ (7 από τους 11 πόντους του) και ο Μπόλομποϊ (7 από τους 9 δικούς του) έμοιαζαν σταθερές λύσεις για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη!

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εφές ήταν περισσότερο αποφασιστική, με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση από την αρχή του αγώνα και παρά τη δυναμική άμυνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε με τη γνωστή επιθετική της φρεσκάδα κι άνεση!

Φυσικά ο Σέιν Λάρκιν, MVP του Ιανουαρίου, ήταν εκείνος που έδινε το ρυθμό κι έκανε και τη διαφορά καθώς είχε ήδη 11 πόντους με 3/4 τρίποντα στο δεκάλεπτο (25-16 για τους Τούρκους). Ο Μάικ Τζέιμς πήρε τη σκυτάλη από τον Φόιγκτμαν κι έκανε προσωπικές φάσεις κι η ΤΣΣΚΑ γύρισε από το -11 (16-27 και 19-30) στο 37-41 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με επιμονή στο παιχνίδι στη ρακέτα, όπου προφανώς είχε διαπιστώσει μια μεγαλύτερη αμυντική αδυναμία, η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε για πρώτη φορά στις αρχές της Δ’ περιόδου, με τον Μπόλομποϊ που έκανε το 59-58. Άλλες φορές δεν ήταν τόσο αισθητή, αλλά αυτή τη φορά ο Μπράιαν Ντάνστον έλειπε πολύ από τη ρακέτα της ομάδας του στην άμυνα.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά πέτυχε δύο πολύ σημαντικά και συνεχόμενα τρίποντα για το 67-62 υπέρ της Εφές, αλλά απέμεναν ακόμα επτά λεπτά για τη λήξη!

Ο Σέιν Λάρκιν

Ο Μπόλομποι έμοιαζε με άσος στο μανίκι του Ιτούδη, καθώς πέτυχε 7 πόντους στην τελευταία περίοδο, μεταξύ αυτών και τρίποντο για το 74-72 στο 37:00 όμως πάλι ο Μπομπουά, με το τρίτο του τρίποντο σε αυτό το διάστημα έβαλε μπροστά με 4 την Εφές, 79-75! Ο Κουρμπάνοφ απάντησε με τρίποντο (78-79) κι ο Σέιν Λάρκιν, άποντος στη Δ’ περίοδο, όπου είχε πάρει όλο κι όλο ένα σουτ σε επτά λεπτά συμμετοχής του, πέτυχε το κοντινό σουτ για το 81-78 της Εφές στα 41 δεύτερα!

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε “ερμπολ” σε τρίποντο, αντίστοιχα αστόχησε για τρεις ο Σίνγκλετον και στα 3,8 δεύτερα ο Μίτσιτς χρεώθηκε με φάουλ στον Χάκετ πριν καν προλάβει να σκεφτεί το τρίποντο. Ο Ιταλός μείωσε σε 80-81, αν και προσπάθησε να χάσει τη δεύτερη βολή η οποία μπήκε με… ταμπλό κι ο Λάρκιν κέρδισε το φάουλ στα 2,7.

Έβαλε την πρώτη έχασε επίτηδες τη δεύτερη κι η Εφές πήρε την 8η σερί νίκη της με 82-80!

Έχει να χάσει δε, από τις 20 Δεκεμβρίου, όταν η ΤΣΣΚΑ την νίκη στην Κωνσταντινούπολη με 81-80!

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-41, 57-58,. 80-82

Euroleague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Euroleague 2019-2020: Βαθμολογία