Ο Κεραυνός Λευκωσίας λύγισε στην παράταση από την Ντιζόν με 91-79, στον πρώτο αγώνα στην ιστορία κυπριακών ομάδων σε ομίλους του Basketball Champions League.

Οι Κύπριοι ήταν εντυπωσιακοί στη Γαλλία, απέναντι στην 3η ομάδα του BCL το 2019/20, όμως έχασαν στις λεπτομέρειες την ευκαιρία για μια ιστορική νίκη, στην 1η αγωνιστική για τον Β’ όμιλο.

Ο Κεραυνός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 25-8 στην πρώτη περίοδο!

Η Ντιζόν αντέδρασε και μείωσε 30-34 στο ημίχρονο, όμως, η ομάδα του Λειβαδιώτη  ανέκαμψε και με μια ακόμα εντυπωσιακή, τρίτη, περίοδο ξέφυγε με 12 πόντους, 59-47.

Οι Γάλλοι βρήκαν στο πρόσωπο του Ντέιβιντ Χόλστον τον ηγέτη.

Πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους ώστε η Ντιζόν να προσπεράσει 67-64, με 12-0 σερί στα 4:10, ενώ έχανε 55-64 στα 07:04!

Το ματς έγινε θρίλερ  και το τρίποντο του Μπράντον Ροζέλ με 1:24 για τη λήξη έκανε το 72-72 με το οποίο τελείωσε η κανονική διάρκεια, αφού ο Χόλστον έχασε δύο τρίποντα για τους γηπεδούχους στο φινάλε!

Ο Κεραυνός δεν είχε δυνάμεις και πίστη στο επιπλέον πεντάλεπτο, όπου η Ντιζόν, κυριάρχησε και πήρε τελικά τη νίκη με 91-79.

Ο Αξέλ Ζουλιέν πέτυχε 26 πόντους για τους νικητές και ο Χόλστον 24. Μαζί είχαν 10/21 τρίποντα κι η υπόλοιπη Ντιζόν 2/15!

Για τον Κεραυνό ο Αχμάντ Ρόρι πέτυχε 23 πόντους και 22 ο Μπράντον Ροζέλ. Άλλους 11 πρόσθεσε ο Νίκος Στυλιανού.

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 30-34, 47-59, 72-72 (κ.α.) 91-79 (παρ.)

Δείτε τη photo gallery από τον αγώνα Ντιζόν-Κεραυνός Στροβόλου:

Στον άλλον αγώνα της ημέρας, για τον Α’ όμιλο, η Τενερίφη νίκησε τους Μπάκεν Μπέαρς από τη Δανία με 98-73.

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι ήταν κορυφαίος των Ισπανών με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 21:06 συμμετοχής και 14 πόντους πέτυχε ο Τάιλερ Κάβανο.