Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης καρδιοχτύπησε στο τέλος του αγώνα, αλλά τελικά πήρε τη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου με 72-63, για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ρεάλ έδειξε ότι θα μπορούσε να φτάσει σε μία εύκολη επικράτηση, όντας μπροστά στο σκορ με 10 πόντους (30-40) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ανεβάζοντας την υπέρ της διαφορά ακόμα πιο ψηλά στο τρίτο δεκάλεπτο (47-59).

Ωστόσο, η Άλμπα Βερολίνου ήταν αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τέλους. Παίζοντας πολύ σκληρή άμυνα στην τέταρτη περίοδο, η γερμανική ομάδα κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση.

Βέβαια, η απουσία του Νίκολας Λαπροβίτολα ήταν εμφανής για τη “Βασίλισσα”, μιας και στα τελευταία λεπτά φάνηκε ότι έλειπε η δημιουργία από τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο.

Με τον Σίκμα (16 π.) να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες, μείωσε ακόμα και στους δύο πόντους (63-65), αλλά ο Έντι Ταβάρες (9 π., 10 ριμπ.) είπε την τελευταία κουβέντα στην αναμέτρηση, βάζοντας τους φιλοξενούμενους πέντε πόντους μπροστά με καλάθι και φάουλ (63-68).

Τελικά η ισπανική ομάδα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 63-72 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 15-8, ενώ από την άλλη, η Άλμπα υποχώρησε στο 8-15.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 30-40, 47-59, 63-72