Μπάγερν

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Μπάγερν Μονάχου έκανε μία μεγάλη ανατροπή, κερδίζοντας την Αναντολού Εφές με 80-79, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Euroleague.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Λούτσιτς να γράφει το 80-79 με 2/3 βολές και τον Τζέιμς Γκιστ να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του κάνοντας ένα μεγάλο block σε λέι απ του ΣέινΛάρκιν στη λήξη!

Δείτε το video της τελευταλίας φάσης και τις διαμαρτυρίες του Εργκίν Αταμάν ΕΔΩ

Με αυτήν τη νίκη η Μπάγερν Μονάχου ανέβηκε στο 19-11, ενώ από την άλλη η Αναντολού Εφές υποχώρησε στο ίδιο ρεκόρ.

Από την αρχή της αναμέτρησης, η τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο έχοντας το προβάδισμα με 18-23 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Μάλιστα, στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους (31-46), αλλά με ένα 6-0 σερί οι Βαυαροί μάζεψαν κάπως τη διαφορά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (37-46).

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο μισό του αγώνα, με την Μπάγερν να βελτιώνεται αισθητά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνά της. Η διαφορά έπεσε ακόμα και στους τρεις (56-59) αλλά η περίοδος έκλεισε στο 59-63.

Η Εφές στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την Μπάγερν και παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (66-71), η Μπάγερν δεν τα παράτησε και κατάφερε να ισοφαρίσει με βολές του Μπόλντγουιν (73-73) και με νέες βολές του πρώην άσου του Ολυμπιακού να πάρει και το προβάδισμα με 75-73.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λούτσιτς με 18 πόντους, ενώ από πλευράς Εφές ο Μίτσιτς τελείωσε τον αγώνα με 19.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-46, 59-63, 80-79