Πουαριέ

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στη Liga Endesa, καθώς νίκησε και την Μπανταλόνα με 101-92.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβηκε στο 30-1 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μάλιστα, στον αγώνα με την Μπανταλόνα το ντεμπούτο του έκανε και ο Βενσάν Πουαριέ (9π. με 4/4 σουτ), ο οποίος άφησε το NBA και υπέγραψε στη “Βασίλισσα”.

Οι φιλοξενούμενοι για τρεις περιόδους είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, καθώς από το πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα (18-24). Μάλιστα, ακόμα και στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να έχουν ένα σημαντικό προβάδισμα (65-72), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν.

Σημειώνοντας 36 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκορ και τελικά να πάρουν τη νίκη με 101-92.

Ρεάλ Μαδρίτης

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σέρχιο Γιούλ με 15 πόντους, με τον Γκαρούμπα να ακολουθεί με 14 και τον Κάρολ με 13.

Κάρφωσε δυνατά και μετά τραυματίστηκε ο Γκαρούμπα. Δείτε τη φάση:

Ο Πουαριέ στο ντεμπούτο του αγωνίστηκε 15 λεπτά και σημείωσε 9 πόντους με 4/4 σουτ και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ο Πάου Ρίμπας είχε 20 πόντους, ενώ οι Μπροντζιάνσκι και Μόργκαν από 15.

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης στρέφει την προσοχή της στη Euroleague, όπου θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές για μία θέση στο Final 4 της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 44-47, 65-72, 101-92