Γκιεντράιτις

Μετά τη δύσκολη επικράτησή της επί του Παναθηναϊκού, η Μπασκόνια (2-2) πέρασε με 80-76 από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου (1-3), σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της EuroLeague.

Σιμόνε Φοντέκιο (17π., 4ρ.), Τζέισον Γκρέιντζερ (15π., 6ασ.) και Ματ Κοστέλο (10π.) οδήγησαν την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς σε δεύτερη σερί νίκη, ενώ κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο Λουκ Σίκμα με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Όσκαρ Ντα Σίλβα πρόσθεσε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ για την ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ.

Η Μπασκόνια είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, ενώ στη δεύτερη περίοδο έκανε ένα επιμέρους 14-31 για το 29-52 του ημιχρόνου και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη, αν και χαλάρωσε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους 47-28) και παραλίγο να κινδυνέψει στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-52, 47-62, 76-80