Με μια… οσκαρική ανατροπή 17 πόντων, η Μακάμπι πανηγύρισε την νίκη με 87-84 απέναντι στην Χίμκι, στο εναρκτήριο παιχνίδι του τουρνουά “ΟΠΑΠ Νεόφυτος Χανδριώτης” στην Κύπρο το απόγευμα της Παρασκευής (14/09).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Χίμκι, η οποία πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα. Στο 7ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 13-22 και οι Ρώσοι έδειχναν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να είναι 21-24, αφού η Μακάμπι δεν άφησε να της φύγει από τόσο νωρίς.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι Ρώσοι έδειξαν την διάθεση τους να πιέσουν στην άμυνα και να κυνηγήσουν τους αιφνιδιασμούς κάτι που πέτυχαν. Στο 15ο λεπτό το σκορ είχε ανέβει ήδη ψηλά με τη Χίμκι να έχει μία σημαντική διαφορά 11 πόντων, 24-35. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι να βρίσκεται πίσω στο σκορ για 17 πόντους, 34-51, και να μην δείχνει να έχει τις απαντήσεις κυρίως στην άμυνα των Ρώσων.

Η συνέχεια δεν ήταν η ίδια. Η Μακάμπι ξεκίνησε πολύ δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο και η εικόνα της άλλαξε ριζικά. Με τον Καλοϊάρο και τον Ο’Μπράιαντ οι Ισραηλινοί μπήκαν δειλά δειλά και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης. Οι παίκτες του Σπάχια έδειξαν πολύ καλά στοιχεία και κατάφεραν να μειώσουν σε 52-58 πριν λήξει η τρίτη περίοδος. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες μία ανάσα την μία από την άλλη με το σκορ να διαμορφώνεται στο 60-62.

Στην αρχή του τελευταίου δεκάλεπτου του αγώνα η Μακάμπι έλεγξε τον ρυθμό και κατάφερε να φέρει “τούμπα” τον αγώνα. Πέρασε μπροστά με 67-65 αλλά οι Ρώσοι δεν το έβαλαν κάτω και προσπέρασαν εκ νέου την ομάδα του Σπάχια. Με τον Ρέι όμως, η Μακάμπι κατάφερε και ξαναπήρε το προβάδισμα με 83-80, 40 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα. Τελικά, οι Ισραηλινοί κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, με 87-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 34-51, 60-62, 87-84.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Ρέι 7 (1), Πάργκο 19 (1 τρ, 6 ασίστ), Ο’Μπράιαντ 23 (1 τρ, 7 ριμπ), Καλοϊάρο 8, Κέιν 11 (1), Αβντίγια 12 (2), Τάιους 7), Σαχάρ.

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Κρόκερ 16 (4), Βιάλτσεφ 8(2), Ζάιτσεφ 7 (2), Μόνια 5 (1), Γκιλ 11 (1), Ζούμπκοφ, Γιακούσιν 5, Τζένκινς 4, Τόμας 7 (8 ριμπ), Μίκι 18 (1), Τσατσένκι 3 (1).