Ο Άρης νίκησε με 65-63 τη Νίζνι στο Νόβγκοροντ το βράδυ της Τρίτης (25/09) και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στον Γ’ και τελευταίο προκριματικό γύρο, πριν από τους ομίλους του Basketball Champions League!

Στον πρώτο αγώνα της Β’ προκριματικής φάσης της διοργάνωσης, ο Άρης έφυγε με ότι ζητούσε από τη Ρωσία, δηλαδή τη νίκη ώστε να έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση με τον δεύτερο αγώνα να διεξάγεται (28/09, 19:30) στο Nick Galis Hall.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είχε τη δυνατότητα να φύγει με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά πόντων, αλλά έχασε μέρος αυτής στα τελευταία λεπτά, όταν οι Ρώσοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής. Το φάουλ του Λάκι Τζόουνς, μάλιστα, σε προσπάθεια για τρίποντο από τον Γκριγκόριεφ, σχεδόν στην εκπνοή, θα μπορούσε να φέρει τα χειρότερα, ωστόσο ο Ρώσος έχασε δύο από τις τρεις βολές κι ο Άρης νίκησε με 65-63.

Νωρίτερα ο Κέντρικ Πέρι (26π.) είχε συμβάλλει στο ροκάνισμα της διαφοράς αφού από το 64-56 του Άρη στα 2:52 για το τέλος μείωσε (με τρίποντο του Γκριγκόριεφ) σε 64-62 στο 1:37. Ο Γκάρι Μπελ είχε 1/2 βολές στο 1:15 (65-62) για να ακολουθήσουν δύο άστοχες προσπάθειες του Πέρι να μειώσει στον πόντο.

Ο Μπελ πέτυχε 12 από τους 17 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο (33-22 υπέρ του Άρη) όπου η ελληνική ομάδα “καθήλωσε” τη Νίζνι με την άμυνά της και την οδήγησε να έχει στο 20άλεπτο 7/30 σουτ!

Ο Άρης διατήρησε ισχυρό προβάδισμα (51-40 στο 30′) ωστόσο στο τέλος έπαιξε με τη φωτιά, δίχως όμως να “καεί”!

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 22-33, 40-51, 63-65.

Νίζνι (Λούκιτς): Οντομ 16 (2), Μπρουσάρντ 3, Κομόλοφ 3 (1), Ουζίνσκι 2, Πέρι 24 (2), Γκριγκόριεφ 7 (1), Αστάπκοβιτς 4, Ζμπανόβ 2, Ποπόβ, Ντραγκίτσεβιτς 2, Τοπόροβ.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9 (1), Φλιώνης 1, Νταλό 7 (1), Χάρις 8 (2), Αγγέλου 1, Τζόουνς 7 (1), Κάιζερ 5, Μπελ 17 (1), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 8.