Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε τον προπονητή της Πάμπλο Λάσο στον πάγκο, έχασε τον Ράντολφ, ο Γιουλ δεν μπορούσε να αγωνιστεί κι όμως έκανε το break στον πρώτο τελικό του Πρωταθλήματος Ισπανίας με 88-75 επί της Μπαρτσελόνα το βράδυ της Δευτέρας!

Ήταν μια εντυπωσιακή παράσταση της Ρεάλ, υπό την καθοδήγηση του Τσους Ματέο, καθώς ήταν κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου τελικού.

Με κορυφαίο τον Άνταμ Χάνγκα και καλή άμυνα, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο.

Προηγήθηκε με 30-17 στην α’ περίοδο και 49-31 στο 20άλεπτο, με τον Ούγγρο φόργουορντ να έχει 16 πόντους και συμβολή από τον Κοσέρ και τον Γιαμπουσέλε.

Δεν πτοήθηκε δε, όταν στο 15:11 έχασε τον Άντονι Ράντολφ με σοκαριστικό τραυματισμό!

Η Μπαρτσελόνα ήταν νευρική, άστοχη κι η άμυνά της δεν μπορούσε να ανακόψει το ρυθμό της Ρεάλ.

Ακόμα κι όταν βρήκε ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, έπεσε πάνω στον Γκάμπριελ Ντεκ, που κράτησε τη διαφορά για τη Ρεάλ. Ο Αργεντινός, με μόλις 2 πόντους στο ημίχρονο, πέτυχε 8 στην γ’ περίοδο και 18 συνολικά έως το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό, 74-51 στη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους το πάλεψε, ροκάνισε λίγο τη διαφορά, αλλά η απόσταση που είχε να καλύψει ήταν τεράστια.

Ο Νίκο Λαπροβίτολα, που ήταν πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα με 15 πόντους, πέτυχε τους 10 στην τελευταία περίοδο.

Στους 13 έφτασε ο Μίροτιτς και τους 12 ο Κούριτς, που είχαν, όμως, από 9 πόντουςε ο καθένας από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Νικ Καλάθης έπαιξε 22:15 κι είχε 6 πόντους με 3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ.

Ο Χάνγκα έμεινε στους 16 πόντους του πρώτου μέρους, ενώ ο Κοσέρ τελείωσε με 15 και ο Γιαμπουσέλε με 11, συν εννέα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 31-49, 51-74

Ο επόμενος τελικός γίνεται την Τετάρτη (15/6) πάλι στο Παλάου Μπλαουγκράνα και η σειρά μεταφέρεται στη Μαδρίτη την Παρασκευή (17/6), όπου θα γίνει, εάν χρειαστεί και τέταρτος αγώνας.