Οι Ντάλας Μάβερικς πήραν… το αίμα τους πίσω, αφού επικράτησαν με σκορ 115-112 των Φιλαδέλφια 76ερς στη Σενζέν, στο δεύτερο φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες επί κινεζικού εδάφους, στο πλαίσιο των ΝΒΑ CHINA GAMES 2018.

Στο πρώτο ματς που είχε διεξαχθεί την Παρασκευή (5/10) στη Σανγκάη, η παρέα των Τζοέλ Εμπίντ και Μπεν Σίμονς είχε πάρει τη νίκη με σκορ 120-114.

Και η ρεβάνς ήταν συναρπαστική και το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά ο Ντεμέτριους Τζάκσον των Σίξερς αστόχησε στην εκπνοή στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, έχοντας 4/4 βολές, 1/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε στα τελευταία 8 λεπτά του αγώνα και είχε θετική παρουσία στην άμυνα, τελειώνοντας το ματς με 1 πόντο (1/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ, χωρίς όμως να πάρει προσπάθεια για σουτ εντός παιδιάς.

Πρώτος σκόρερ για τους Σίξερς σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Τζοέλ Εμπίντ με 29 πόντους (7/10 βολές, 11/16 δίποντα, 0/6 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κοψίματα, ενώ ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον είχε 18 πόντους 6 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα!

Ο κορυφαίος ρούκι της περασμένης σεζόν, Μπεν Σίμονς, πλησίασε ξανά στο τριπλ-νταμπλ έχοντας 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.