Την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 πανηγύρισε η Φινλανδία που νίκησε 76-68 εκτός έδρας την Εσθονία το απόγευμα και το βράδυ ήρθε η εντός έδρας ήττα του Ισραήλ με 83-95 από τη Σουηδία.

Η παρέα του Λάουρι Μάρκανεν έφτασε το ρεκόρ της στο 7-1 στο J γκρουπ των προκριματικών και ενώ απομένουν τέσσερις αγώνες εξασφάλισε μαθηματικά την παρουσία της στα τελικά!

Η Φινλανδία προηγήθηκε 47-34 στο ημίχρονο των Εσθονών, που μείωσαν στην τρίτη περίοδο κι απείλησαν.

Πιο ποιοτική όμως, η φιλοξενούμενη ομάδα έχτισε πάλι μια μικρή διαφορά.

Ο Μάρκανεν είχε 18 πόντους με 9/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, ενώ ο Σάσου Σαλίν πέτυχε 20 πόντους με 5/10 τρίποντα. Άλλους 11 με 12 ριμπάουντ πρόσθεσε για τη Φινλανδία ο Αλεκσάντερ Μάντσεν.

Η Εσθονία, αντίπαλος της Ελλάδας στον όμιλο του Ευρωμπάσκετ, είχε πρώτο σκόρερ τον Κότσαρ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, 13 πέτυχε ο Κρίισα και 10 ο Γιέσααρ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 36-47, 54-57, 68-76

Η στατιστική των δύο ομάδων ομάδων με ένα κλικ:

Στο Ισραήλ, οι Σουηδοί έκαναν τη ζημιά τους με 95-93 και τους έπιασαν και στη βαθμολογία του ομίλου με ρεκόρ 3-5.

Ο Τομπίας Μποργκ πέτυχε 20 πόντους με 4/4 τρίποντα κι ο Μέλβιν Πάνταζερ είχε 18 πόντους, με 6 ασίστ. Άλλους 16 πέτυχε ο Σίμον Μπίργκαντερ.

Ο Γιαμ Μαντάρ πέτυχε 27 πόντους για το Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 38-52, 60-70, 83-95