Η Μπάγερν Μονάχου (4-7) νίκησε με 98-89 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (5-6) του τρομερού Λορένζο Μπράουν στο Audi Dome, για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έχει πλέον πέντε ήττες σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες στη φετινή EuroLeague!

Κάσιους Γουίνστον (23π.), Ελάιας Χάρις (14π.), Άιζακ Μπόνγκα (12π., 8ρ.), Νικ Γουέιλερ-Μπαμπ (10π.), Κόρι Γουόλντεν (10π.) και Αντρέας Ομπστ (10π.) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές που παρατάχθηκαν χωρίς τους Ζαν-Μαρκ Σίσκο και Τζέισον Τζορτζ.

Δεν έφτανε για τη Μακάμπι η τρομερή εμφάνιση του Λορένζο Μπράουν που μέτρησε 36 πόντους (11/12 βολές, 11/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη, 10 κερδισμένα φάουλ και 43 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Ο Τζέιλεν Άνταμς πρόσθεσε 21 πόντους για τη Μακάμπι, που δεν είχε στη διάθεσή της τους Γουέιντ Μπόλντγουιν και Νταρούν Χίλιαρντ, απουσίες οι οποίες ήταν εμφανείς.

Στο πρώτο ημίχρονο τον πρώτο λόγο τον είχαν οι επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά (48-38 στο 18′) λίγο πριν το τέλος του εικοσαλέπτου (50-44), το οποίο ολοκλήρωσαν με 6/12 τρίποντα.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 23 πόντους και τους Βαυαρούς να διατηρούν το… εύθραυστο +6 (73-67).

Παρά την τρομερή εμφάνιση του Λορένζο Μπράουν, που έπαιζε μόνος του απέναντι στην Μπάγερν, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι διατήρησε το μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη χωρίς να… καρδιοχτυπήσει στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-44, 73-67, 98-89

Βίρτους Μπολόνια: Απορρίφθηκε η έφεση για Τεόντοσιτς

EuroLeague: Απαγόρευση μεταγραφών στον Ερυθρό Αστέρα λόγω οφειλών!

EuroLeague 2022/23: Βαθμολογία

EuroLeague 2022/23: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα