Μακάμπι

Με άκρως εντυπωσιακό τρόπο ήρθε η πρόκριση της Μακάμπι Τελ Αβίβ στους τελικούς του πρωταθλήματος Ισραήλ, αφού το σκορ στο Game 2 κόντρα στη Χάποελ Χολόν έγραψε 85-112.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά (10-21), έβαλε 33 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 54 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η απόσταση μεγάλωνε συνεχώς, ώσπου έφτασε μέχρι το +20, προτού καταγραφεί και το +32 λίγο πριν από το φινάλε (75-107).

O Μπόνζι Κόλσον ηγήθηκε με 23 πόντους, ο Λορένζο Μπράουν είχε 13π.-8ασ., ο Γιφτάτς Ζιβ 12π., οι Τζον ΝτιΜπαρτολομέοΤζέικ Κοέν από 11π., ο Γουέιντ Μπόλντγουιν 10π.-10ασ. και ο Άλεξ Πόιθρες 10π.

Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι ανέδειξαν τους Κρις Τζόνσον (17π.), Τζο Ράγκλαντ (16π.), Σον Ντόουσον (12π.) και Χέιντεν Ντάλτον (12π.).

Αντίπαλος της Μακάμπι στους τελικούς θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Χάποελ Ιερουσαλήμ-Χάποελ Τελ Αβίβ (το σκορ είναι 0-1 και το Σάββατο στις 21:00 δίνουν το Game 2 στη Shlomo Group Arena).

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 38-54, 62-82, 85-112