Περιστέρι-Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας απώλεσε διαφορά 17 πόντων, αλλά έσωσε την παρτίδα με buzzer του Χάιμε Ετσενίκε και στην παράταση επικράτησε 94-92 του Περιστερίου στο “Α. Παπανδρέου” για την τελευταία στροφή του Top-6 της Stoiximan Basket League.
Χάντερ Χέιλ (23π.-7ρ.), Χάιμε Ετσενίκε (18π.-4ρ), Ντεσόν Στέφενς (12π.-4ρ.), Κάμερον Ρέινολντς (12π.), Μπράις Χάμιλτον (11π.-7ρ.) και Άντονι Κάουαν Τζ. (11π.-4ρ.-5ασ.), ήταν οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων.

Τζο Ράγκλαντ (31π.-5ασ., με 12/19 εντός πεδιάς), Ζερμέιν Λοβ (18π.-5ασ.), Νέιτ Ρένφρο (11π.-10ρ. με 5/5 δίποντα, αλλά 1/4 βολές), ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε 37-20 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά ακολούθησε 14-0 σερί από το Περιστέρι.

Η ομάδα της Πάτρας επανήλθε στο +14 και μπήκε στην τελευταία περίοδο από το +11, όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν ξανά αντίδραση.

Στα 24’3” ο Χέιλ έγραψε το 78-80 με 2/2 βολές (αμφισβητούμενο το φάουλ), στα 20’5” ο Ράγκλαντ ευστόχησε σε τρίποντο για το 81-80, ενώ στη συνέχεια ο Χέιλ δεν σκόραρε και έκανε φάουλ στα 11’8”.

Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Περιστερίου, όμως, ο ο Ρένφρο είχε 0/2 βολές. Ο Ντάνγκουμπιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Κάουαν έκανε φάουλ και ο Γουίλιαμς πέτυχε 1/2 βολές με 9’2” στο ρολόι. Ο Προμηθέας είχε άλλη μία ευκαιρία στην τελευταία επίθεση, ο Ετσενίκε πρόλαβε το χρονόμετρο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 94-91, αλλά ο Ράγκλαντ αστόχησε σε τρίποντο, προτού κλέψει την μπάλα και δεχθεί φάουλ για να μην μπει τρίποντο.

Έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, ο Ρένφρο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Κασελάκης δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τρίποντο που θα χάριζε τη νίκη στο Περιστέρι.

Υπενθυμίζεται ότι στα playoffs η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία υπέστη τέταρτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις αλλά και στο πρωτάθλημα, θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Κολοσσό, ενώ εκείνη του Ηλία Παπαθεοδώρου θα παίξει με τον Άρη, επίσης με αβαντάζ.

Τα δεκάλεπτα: 20-35, 43-51, 57-68, 82-82, 92-94 παρ.