To Περιστέρι λύγισε τον μαχητικό Άρη με 75-71 στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, στον νοκ άουτ αγώνα που έκρινε την τρίτη θέση της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη υπερασπίστηκε τη θέση την οποία κατέλαβε στην περσινή περίοδο.

Από την άλλη πλευρά, το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη μπήκε από την 5η θέση στα playoffs, αλλά κατάφερε να κερδίσει μία θέση στην τελική τετράδα, “σπάζοντας” το πλεονέκτημα έδρας του Προμηθέα.

Ο Άρης τελείωσε τον αγώνα με 14/31 τρίποντα, όμως έκανε και 16 λάθη.

Νίκος Χουγκάζ (16π., 6ρ.), Τρέβορ Τόμπσον (15π., 10ρ.), Τζο Ράγκλαντ (13π., 10ασ.), Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (12π., 6ασ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Βασίλης Τολιόπουλος (22π. με 6/13 τρίποντα), Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς (10π.) και Δημήτρης Κατσίβελης (9π., 5ασ., 5ρ.) προσπάθησαν για τους ηττημένους.

Από το Περιστέρι απουσίασε ο τραυματίας Ζερμέιν Λοβ.

Χωρίς τους τραυματίες Ρομπέρτο Γκάλινατ, Ρόνι Χάρελ και Γιώργο Φίλλιο παρατάχθηκε ο Άρης, ενώ στην… 11άδα επέστρεψε και αγωνίστηκε ο ανέτοιμος Ίσμαελ Σανόγκο.

Το Περιστέρι πήρε νωρίς μια διψήφια διαφορά (12-2 στο 4′), όμως ο Άρης αντέδρασε και ισοφάρισε (23-23) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ μετά από λίγο πήρε το πρώτο του προβάδισμα στον αγώνα (25-26).

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν ένα αργό τέμπο στο δεύτερο δεκάλεπτο, έσφιξαν την άμυνά τους και με ηγέτη τον Τολιόπουλο πήγαν στα αποδυτήρια με ένα +3 (35-38), έχοντας συνολικά 9/16 τρίποντα!

Μάλιστα, με το 5ο τρίποντο του Τολιόπουλου, ο Άρης ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 6 πόντων (35-41) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 8-0 (43-41), όμως η ομάδα του Καστρίτη πήρε ξανά το προβάδισμα και έφτασε για πρώτη φορά στο +7 (51-58), ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (55-58).

Το ντέρμπι για την 3η θέση συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο (68-68 στο 38′) με τους Τόμπσον και Τολιόπουλο να πρωταγωνιστούν για τις δύο ομάδες.

Ο Χουγκάζ έδωσε το προβάδισμα στο Περιστέρι (70-68) και ο Ράγκλαντ έβαλε 2/2 βολές στα 55” για το 72-68. Ο Σταρκ είχε 1/2 βολές στα 42” (72-69), και ο Μήτρου-Λονγκ ήταν ψύχραιμος στις βολές στα 17” (74-69).

Ο Τολιόπουλος ένιωσε ένα σφίξιμο στη γάμπα και έμεινε στον πάγκο στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ ο Σανόγκο μείωσε (74-71) στα 9.6”.

Ο Μήτρου-Λονγκ στα 5.6” έβαλε 1/2 βολές (75-71) και το Περιστέρι κατέκτησε δίκαια την τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-38, 55-58, 75-71