Το Μαυροβούνιο επέστρεψε από το -13 και νίκησε τις Μπαχάμες με 93-80 στο ΣΕΦ, στον αγώνα της δεύτερης μέρας του Τουρνουά Ακρόπολις Aegean.

Το τριήμερο του Τουρνουά Ακρόπολις ολοκληρώνεται την Πέμπτη (27/6, 20:00, ΕΡΤ2) με τον αγώνα της Ελλάδας απέναντι στις Μπαχάμες, σε ένα παιχνίδι στο οποίο αναμένεται να αγωνιστεί και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Αυτό θα είναι και το τελευταίο φιλικό της ελληνικής ομάδας πριν από το Προολυμπιακό Τουρνουά (2-7/7, ΣΕΦ).

Για την ομάδα του Μπόσκο Ράντοβιτς, ξεχώρισαν οι Μάρκο Σιμόνοβιτς (20π., 7ρ.), Κέντρικ Πέρι (15π., 11ασ., 4ρ.), Νίκολα Βούτσεβιτς (15π., 15ρ., 3ασ.), Λούκα Μπόγκαβατς (13π., 5ασ.) και Εμίρ Χατζιμπέγκοβιτς (10π., 4ρ.).

Από την πλευρά της ομάδας του Κρις Ντεμάρκο, προσπάθησαν οι Φράνκο Μίλερ (20π.), Έι Τζέι Στορ (15π.), Ντιάντρε Έιτον (11π., 5ρ. σε 17 λεπτά) και Τζέι Εντζκόμπε (11π.).

Πολύ άστοχοι ήταν οι NBAers Μπάντι Χιλντ (8π. με 3/11 σουτ, 6ρ., 2ασ.) και Έρικ Γκόρντον (άποντος με 0/6 σουτ σε 10 λεπτά), ενώ εκτός δωδεκάδας έμειναν οι Αϊζάια Μόμπλεϊ (Καβαλίερς) και Κάι Τζόουνς (Κλίπερς).

Το Μαυροβούνιο θα λάβει μέρος στο Προολυμπιακό Τουρνουά της Λετονίας (Ρίγα, 2-7 Ιουλίου) και θα αγωνιστεί με τη Βραζιλία και το Καμερούν στην πρώτη φάση, διεκδικώντας την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά ως ανεξάρτητο κράτος.

Οι Μπαχάμες θα λάβουν μέρος στο Προολυμπιακό Τουρνουά της Ισπανίας (Βαλένθια, 2-7 Ιουλίου) αντιμετωπίζοντας στην πρώτη φάση τη Φινλανδία και την Πολωνία.

Οι Μπαχάμες δεν έκαναν ούτε ένα λάθος στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 13 πόντων (40-27 στο 17′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Μαυροβούνιο έφερε τον αγώνα… τούμπα και με ένα επιμέρους 29-15, προηγήθηκε με 64-58!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπόσκο Ράντοβιτς πήρε μια διψήφια διαφορά και έφτασε στη νίκη με 93-80, αφού οι Μπαχάμες δεν χρησιμοποίησαν στο δεύτερο ημίχρονο τους Έιτον και Γκόρντον.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-43, 64-58, 93-80

Διαιτητές: Τηγάνης, Θεονάς, Σπυρόπουλος