Η Κροατία δεινοπάθησε, αλλά λύγισε με 80-77 τη μαχητική Δομινικανή Δημοκρατία, στον δεύτερο ημιτελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά που διεξάγεται στο ΣΕΦ.

Ο Ντουάρτε αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση!

Οι Κροάτες του Γιόσιπ Σέζαρ θα αντιμετωπίσουν την Ελλάδα στον αυριανό τελικό (7/7, 21:00) για μια θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Θυμίζουμε ότι, η Εθνική μας είχε νικήσει τους Δομινικανούς με 109-82 την Τετάρτη (3/7)!

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Ίβιτσα Ζούμπατς (25π. με 10/10 δίποντα, 5/6 βολές, 9ρ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Τζαλίν Σμιθ (14π., 3ρ., 3ασ.), Ντάριο Σάριτς (14π., 5ρ., 3ασ.), Μάριο Χεζόνια (12π., 5ρ., 4ασ.).

Για τη Δομινικανή Δημοκρατία του Νέστορ Γκαρσία, προσπάθησαν οι Κρις Ντουάρτε (17π.), Αντρές Φελίς (13π.), Ζαν Μοντέρο (13π.), Ελόι Βάργκας (11π.) και Άνχελ Νούνιες (10π.).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τους Δομινικανούς να προηγούνται με διαφορά μέχρι 6 πόντων (12-6) και τους Κροάτες να φτάνουν μέχρι το +8 (27-35, 29-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κροατία πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα (40-50), όμως οι μαχητικοί Δομινικανοί δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν 53-53, στο τέλος της περιόδου!

Μάλιστα η ομάδα του Νέστορ Γκαρσία πήρε το προβάδισμα στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (60-55) και ο αγώνας πήρε μια… άγρια ομορφιά.

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στα τελευταία λεπτά, όμως με τον Τζαλίν Σμιθ να βάζει κρίσιμα καλάθια, οι Κροάτες πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με διαφορά 7 πόντων (71-78).

Οι Δομινικανοί πάλεψαν μέχρι το τέλος, μείωσαν 77-78 στα 7.3”, ο Χεζόνια έβαλε 2/2 βολές στα 6” (77-80), ο Ντουάρτε αστόχησε στο τρίποντο της… ισοφάρισης και οι Κροάτες έκλεισαν ραντεβού με την Ελλάδα στον αυριανό τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-37, 53-53, 77-80