@By FotiouCartoons

Τα λέμε στο Παρίσι! Η Εθνική μας νίκησε την Κροατία με 80-69 στο κατάμεστο ΣΕΦ και επιστρέφει σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 χρόνια!

Το Allez les Bleus έγινε… À tout à l’heure à Paris, ή για την ακρίβεια à Lille πρώτα, εκεί όπου θα γίνει η πρώτη φάση.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη παρέδωσαν ξανά σεμινάρια σύγχρονου και ομαδικού μπάσκετ (21 ασίστ για μόλις 3 λάθη!), ενώ έπαιξαν με πάθος για 40 λεπτά, έχοντας ως προτεραιότητα την άμυνα.

Γιάννης Αντετοκούνμπο (23π., 8ρ., 3ασ.), Γιώργος Παπαγιάννης (19π. με 5/8 τρίποντα, τους 16π. στο 1ο ημίχρονο) και ο MVP του αγώνα, Νικ Καλάθης (14π., 11ασ., 5ρ.), οδήγησαν την Ελλάδα επιθετικά.

Θυμίζουμε ότι, η Εθνική μας αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον τραυματία Κώστα Αντετοκούνμπο.

Από την Κροατία του Γιόσιπ Σέζαρ προσπάθησαν οι Ίβιτσα Ζούμπατς (19π., 13ρ.), Ματέο Ντρέζνιακ (15π.), Μάριο Χεζόνια (15π.) και Ντάριο Σάριτς (14π., 12ρ.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τους Παπαγιάννη και Χεζόνια να έχουν πετύχει από 10 πόντους ο καθένας.

Με τον Έλληνα σέντερ να σκοράρει από την περιφέρεια (16π. με 4/5 τρίποντα και 2/2 δίποντα στο 1ο ημίχρονο!), τον Γιάννη να βρίσκει ρυθμό και τον Τολιόπουλο να δίνει ξανά πολύτιμες λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, η Ελλάδα ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 8 πόντων, κάνοντας ένα σερί 8-0 (37-29 στο 16′).

Ο Ματέο Ντρέζνιακ έδωσε… απρόσμενες επιθετικές λύσεις και η Κροατία μείωσε στον πόντο (40-39), όμως η Εθνική μας ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με ένα σερί 5-0 (45-39), με ένα καλάθι του Αντετοκούνμπο και ένα τρίποντο του Παπανικολάου.

Με ένα τρίποντο του Καλάθη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ελλάδα έφτασε για πρώτη φορά στο +9 (50-41), όμως στο 25ο λεπτό ο Γιάννης έκανε 3ο φάουλ και ο Σπανούλης τον τράβηξε στον πάγκο.

Σε εκείνο το σημείο, ο Καλάθης πέτυχε συνεχόμενους πόντους και έδωσε στην Εθνική την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα (60-50). Μάλιστα, η ομάδα του Σπανούλη έφτασε μέχρι το +14 (64-50 στο 28′), δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (66-53).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ελλάδα έπαιξε καλή άμυνα, ο Παπαγιάννης έκανε το 75-62 με το 5ο του τρίποντο με 02:48 να απομένουν και όλα τελείωσαν!

Η Ελλάδα πάει στο Παρίσι, εν μέσω αποθέωσης στο ΣΕΦ, παραλαμβάνοντας το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Ελλάδα: 22-22, 45-39, 66-53, 80-69