Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου

Η Εθνική Παίδων επικράτησε με 89-71 της αντίστοιχης του Βελγίου, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Δαΐς του Αμαρουσίου την Πέμπτη.

Ήταν ο πρώτος από τους δύο φιλικούς αγώνες του τρέχοντος διημέρου, για τις Εθνικές Παίδων Ελλάδας και Βελγίου, που άρχισαν προετοιμασία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που θα γίνει τον Αύγουστο στο Ηράκλειο Κρήτης.

Ο αγώνας είχε διάρκεια πέντε δεκάλεπτα και μετά από 40 λεπτά, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 82-59.

Στο επιπλέον δεκάλεπτο, οι Βέλγοι νίκησαν με επιμέρους σκορ 12-7 για να μειώσουν το τελικό σκορ, στο 89-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 40-35, 62-46, 82-59, 89-71

Τους πόντους της Εθνικής μας, που έχει προπονητή τον Γιάννη Καλαμπόκη πέτυχαν: Ιωάννου 14 (3 τριπ., 5 ριμπ., 4 ασ.), Χαρτώνας 6 (2 τριπ., 6 ριμπ.), Τσώνης 5 (1 τριπ., 4 ασ.), Μανωλιτσάκης 2, Βενετίδης 5 (1), Παγουλάτος, Χαϊδεμένος 7, Παπανικολάου 3 (5 ριμπ.), Πεταλωτής 2 (5 ριμπ.), Χατζηλάμπρου 23 (6/11 τρίποντα), Μπαρμπαγιάννης 7, Σκληρός 4, Ασημένιος 6 (6 ριμπ., 4 ασ., 3 κλ.), Θωμάκος 5 (8 ριμπ., 3 κλ.).