@fiba

Με καλή άμυνα στα 3/4 του αγώνα και πρωταγωνιστές επιθετικά τον Βίκτορ Γουεμπανιάμα και τον Νικολά Μπατούμ, η Γαλλία νίκησε με 78-66 το Σάββατο τη Βραζιλία, στον Β’ όμιλο του Ολυμπιακού Τουρνουά Ανδρών, στη Λιλ.

Αφού βρέθηκε έως και 12 πόντους πίσω (15-27) μετά από 11,5 λεπτά αγώνα, η Γαλλία αφυπνίστηκε, ανέβασε πολύ την έντασή της στην άμυνα και με την ποιότητα ορισμένων παικτών της, βρήκε το δρόμο στην επίθεση.

Στην αρχή του Γουεμπανιάμα, ο οποίος μετά από το 15-27 πέτυχε 11 πόντους στη Β’ περίοδο για να προσπεράσουν οι “Μπλε” 39-36 στο ημίχρονο, με τον Εβάν Φουρνιέ (7π.) να βάζει το δικό του “αποτύπωμα”.

Ήταν όμως η άμυνα αυτή που έκανε τη διαφορά, ειδικά στην τρίτη περίοδο, όπου οι Βραζιλιάνοι πέτυχαν μόλις 9 πόντους κι η Γαλλία έφτασε και σε διψήφιες διαφορές, 54-41, πριν το 57-45 των 30′.

Με Χουέρτας και Μπενίτε οργανωτές, η Βραζιλία απείλησε μειώνοντας έως τους 4, 62-58, όμως το 7-0 σερί των Γάλλων και τα τρίποντα του Μπατούμ απέτρεψαν κάθε προσπάθεια επιστροφής.

Ήταν ένα αρκετά σκληρό παιχνίδι, με 19-20 τα λάθη για τις δύο ομάδες, ενώ οι Γάλλοι έκαναν 6 blocks, 3 ο Γουεμπανιάμα και 2 ο Γκομπέρ.

Ο Μπατούμ με τον Γουεμπανιάμα είχαν από 19 πόντους, 9 πέτυχε ο Ντιλικίνα κι από 7 είχαν Γκομπέρ και Φουρνιέ.

Διψήφιοι σκόρερ για τη Βραζιλία ήταν οι Φελίσιο και Μεντλ με 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 39-36, 57-45, 78-66