Η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε με 79-86 στον πρώτο της αγώνα στους Ολυμπιακούς Αγώνες, το Σάββατο στη Λιλ, από την ανώτερη ομάδα του Καναδά.

Όσο κι αν το πάλεψε, όσο κι αν βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο μισό, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει ηγετική παρουσία (34π.) δεν μπορούσε να πάρει την μπουκιά από το στόμα, μιας τόσο ποιοτικής ομάδας, με 10 ΝΒΑερς.

Πλέον οι αγώνες έναντι της Ισπανίας και της Αυστραλίας στη συνέχεια θα κρίνουν εάν θα δούμε την “επίσημη αγαπημένη” στους “8”.

Η Εθνική μας έχανε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως πάλεψε, πλησίασε στο καλάθι στο φινάλε, 78-80, όμως της έλειψε το κάτι παραπάνω που θα την οδηγούσε στην ανατροπή.

Οι Καναδοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγώνα, με πίεση στον χειριστή της μπάλας, με έμφαση στην άμυνα και τον Ντίλον Μπρουκς να αναλαμβάνει το μαρκάρισμα του Γιάννη.

Η Ελλάδα χρειάστηκε τρία λεπτά για το πρώτο καλάθι το ένα από τα τρία τρίποντα του Παπανικολάου στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον αρχηγό να την κρατά όρθια.

Από το 7-19 και το 12-24, υπέρ των Καναδών, η Εθνική μας μάζεψε τη διαφορά κι έφτασε στους 4, 22-26 στο δεκάλεπτο.

Κι εμείς γίναμε πιο σκληροί στο β’ δεκάλεπτο, αν κι η αλήθεια είναι ότι το “πληρώσαμε” στα φάουλ.

Ο Καναδάς σούταρε 20 βολές στο ημίχρονο, η Ελλάδα 8, όλες στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε ήδη 16 πόντους στο ημίχρονο, με καλή παρουσία, η Εθνική μας πλησίασε στους 5, 34-39 στα 3:50, αλλά δεν απέφυγε το -10 στο ημίχρονο (38-48) έχοντας 9 λάθη.

Τουλάχιστον δεν έχανε στο ριμπάουντ, από τη δυναμική ομάδα του Καναδά, κι είχε βγάλει ήδη καλά στοιχεία, που υπόσχονταν ότι θα μπορούσαμε να έχουμε ακόμα πιο πολλές προοπτικές στο β’ μισό.

O Aρ Τζέι Μπάρετ μετρούσε ήδη 13 πόντους, αν και πιο αθόρυβος από τον κινητήριο μοχλό, Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ (12π.), κι ενώ ο Ντίλον Μπρουκς είχε άλλους 11 στο πρώτο μισό.

H προσπάθεια της Εθνικής μας εντάθηκε στη Γ’ περίοδο, ο Αντετοκούνμπο ήταν εντυπωσιακός, ο Παπανικολάου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, όμως η ελληνική ομάδα δεν είχε το κάτι παραπάνω για να φτάσει στα ίσια τους ταλαντούχους Καναδούς.

Έμεινε κοντά στο σκορ, χάρη και στην άμυνά της, που οδήγησε τους Καναδούς σε πιο πολλά λάθη, η εικόνα δεν είχε σχέση με εκείνη της απόλυτης υπεροχής των αντιπάλων μας, όμως έλειψε το κάτι παραπάνω, ένας, ενδεχομένως, τρίτος πόλος επιθετικά, ή αυτό το κάτι περισσότερο σε συλλογική προσπάθεια.

Ο Καλαϊτζάκης βοήθησε αμυντικά, έδωσε τη γνωστή του ενέργεια, η Εθνική έμεινε κοντά, 53-60 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο στους 8, 60-68.

Η Ελλάδα νίκησε στο επιμέρους σκορ της Γ’ περιόδου, 22-18, όμως ήθελε το κάτι παραπάνω για να χτυπήσει το παιχνίδι.

O Γιάννης ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος, μείωσε με 2/2 βολές στο 68-72 και μετά χάσαμε τρίποντο για να φτάσουμε στον πόντο, όσο ο χρόνος μειωνόταν.

To τρίποντο του Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ έδωσε ασφάλεια 10 πόντων στον Καναδά, 78-68 με 4:22 για τη λήξη.

Όμως η Ελλάδα επανήλθε, δεν τα παράτησε, κέρδισε φάουλ, αποβολές αντιπάλων και ο Τολιόπουλος μείωσε με σουτ μέσης απόστασης στους 4, 76-80, με 1:15 στο ρολόι!

Ο Γιάννης μάς έφτασε στην απόσταση αναπνοής με κάρφωμα μετά από κλέψιμο του Γουόκαπ για το 78-80. Ο Αλεξάντερ έκανε στα 42” το 78-82 και ο Γιάννης μείωσε με 1/2 βολές 79-82, με 34 πόντους στα 32”.

Στα 15” ο Μάρεϊ είχε 2/2 βολές για το 79-84, κι οι Καναδοί έφτασαν στη νίκη, 86-79.

Σε 32:50, ο Αντετοκούνμπο είχε 34 πόντους με 11/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 12/15 βολές.

Ο Παπανικολάου τελείωσε με 17 πόντους, ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος έφτασε στους 9.

Για τον Καναδά, ο Αρ Τζέι Μπάρετ είχε 23 πόντους και ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ 21 με 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1), Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 9 (1), Καλάθης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 3 (1), Παπανικολάου 17 (3), Αντετοκούνμπο 34, Μήτογλου 5 (1)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πανόραμα και το σύστημα διεξαγωγής

Καντζούρης: «Η περιφέρεια είναι η δύναμη του Καναδά, να επιβάλλουμε τους κανόνες μας»

Ελλάδα-Καναδάς: Οι 7 νίκες μας στις 13 αναμετρήσεις – Η προϊστορία

Οι ψηλοί, οι κοντοί, οι γηραιότεροι και οι πιο νέοι παίκτες στους Ολυμπιακούς Αγώνες