Μετά από έναν συναρπαστικό προημιτελικό που κρίθηκε στην παράταση, η Σερβία επέστρεψε από το -24, λύγισε την Αυστραλία με 95-90 και προκρίθηκε στους “4” των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Η Σερβία στον ημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αποψινού αγώνα Βραζιλία-ΗΠΑ (22:30, ΕΡΤ1).

Νίκολα Γιόκιτς (21π., 14ρ., 9ασ., 4κλεψ., 2κοψ.), Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (17π., 5ρ., 6ασ.), Βασίλιε Μίτσιτς (14π., 6ασ.), Μάρκο Γκούντουριτς (11π., 5ρ.), Όγκνιεν Ντόμπριτς (11π.), Αλέκσα Αβράμοβιτς (10π., 4ρ.) ήταν οι διψήφιοι των νικητών, ενώ τους υπόλοιπους πόντους πέτυχαν οι Φιλίπ Πετρούσεβ (9π., 5ρ.), Νίκολα Μιλουτίνοβ (2π., 1ρ.).

Κορυφαίοι της Αυστραλίας ήταν οι Πάτι Μιλς (26π.) και Τζος Γκίντι (25π., 5ρ., 4ασ., 7 λάθη), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Τζακ Μακβέι (13π.), Ντάντε Έξουμ (12π., 5ασ.).

Η Αυστραλία ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 24 πόντων (20-44 στο 13ο λεπτό), με τον Πάτι Μιλς να έχει πετύχει ήδη 18 πόντους!

Σε εκείνο το σημείο οι Σέρβοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα, έκαναν ένα επιμέρους 22-10 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και μείωσαν σε 42-54.

Η Σερβία μπήκε αποφασισμένη για την ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους 19-6, πέρασε μπροστά στο σκορ (61-60 στο 27′), για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του αγώνα (4-0), σβήνοντας το -24!

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πέσιτς να προηγείται με 67-65.

Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι Σέρβοι πήραν για πρώτη φορά διαφορά 6 πόντων (73-67), όμως οι Boomers κατάφεραν να ισοφαρίσουν (78-78 στο 37′).

Ο Μίτσιτς με 3/3 βολές έκανε το 81-78, ο Γκίντι μείωσε 81-80, ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, ο Μίτσιτς είχε 1/2 βολές στα 9.8” (82-80), ο Πάτι Μιλς ισοφάρισε στα 1.4” και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, με το σκορ στο 89-90, ο Γιόκιτς πέτυχε δύο καθοριστικά καλάθια (93-90), η Αυστραλία έκανε λάθος και ο Μπογκντάνοβιτς με 2/2 βολές (95-90) έστειλε τη Σερβία στους “4”.

Τα δεκάλεπτα (Σερβία-Αυστραλία): 17-31, 42-54, 67-65, 82-82 (κ.α.), 95-90 (παρ.)

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Γερμανία-Ελλάδα: Τα highlights του προημιτελικού (vid)

Γερμανία-Ελλάδα 76-63: “Κόλλησε” στην επίθεση η Εθνική μας κι έμεινε εκτός τετράδας

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πανόραμα και το σύστημα διεξαγωγής