Αφού είδαν… τον χάρο με τα μάτια τους, οι ΗΠΑ έκαναν επιμέρους σκορ 32-15 στην τελευταία περίοδο και λύγισαν με 95-91 την εκπληκτική Σερβία στον δεύτερο ημιτελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά!

Στον τελικό του Σαββάτου, θα βρουν την οικοδέσποινα Γαλλία, στην επανάληψη του τελικού στο Τόκιο, όπου οι ΗΠΑ είχαν νικήσει με 87-82, κι ενώ έχουν 20 χρόνια να χάσουν το χρυσό μετάλλιο, σε Ολυμπιακούς Αγώνες, από το 2004 στην Αθήνα!

Η Σερβία είχε 15/30 τρίποντα για να προηγηθεί 76-63 στο 30′ κι ενώ νωρίτερα, είχε φτάσει στο +17 (42-25 στο πρώτο μέρος).

Στη Δ’ περίοδο, όμως, είχαν 0/9!

Όμως στο τέλος, οι Αμερικανοί έβαλαν την μπάλα στην αντίπαλοι ρακέτα, ο Κάρι ολοκλήρωσε το ρεκόρ με 36 προσωπικούς πόντους από 9/14 τρίποντα, και μαζί με τον Εμπίντ (19π.) και τον ΛεΜπρον Τζέιμς που έκανε triple double με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ήλθε η ανατροπή.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 20 πόντους για τη Σερβία, στους 17 με 11 ασίστ έφτασε ο Νίκολα Γιόκιτς, ενώ στους 15 του ημιχρόνου έμεινε ο Αβράμοβιτς που έπαιξε -παραδόξως- πολύ λίγο στο δεύτερο μισό.

Πολύ θετική ήταν η παρουσία του Πετρούσεβ (9π.) ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοβ είχε 4 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο δεύτερος ημιτελικός του Ολυμπιακού Τουρνουά ήταν απολαυστικός από την εκκίνησή του, με τις δύο ομάδες να βάζουν 16 πόντους στα πρώτα 2:20.

Από τη μια ο Στεφ Κάρι να παίζει… μόνος του και να σκοράρει κατά ριπάς.

Από την άλλη, ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς για να τον ακολουθήσει ο Αλέκσα Αβράμοβιτς.

Η ουσία όμως ήταν πώς η Σερβία πήρε από την αρχή προβάδισμα, έπαιζε γρήγορα, αλλά μυαλωμένα και σούταρε με απίθανα ποσοστά.

Ο Κάρι έδωσε προβάδισμα στις ΗΠΑ, 15-13 με το 4ο (1) τρίποντό του, πριν πάει στον πάγκο έχοντας μετά από 8 λεπτά αγώνα 17 από τους 23 πόντους των Αμερικανών που δεν σκόραραν μέχρι να τελειώσει η πρώτη περίοδος (17-23).

Ο Αλέκσα Αβράμοβιτς πήρε την “μπαγκέτα” από τον Μπογκντάνοβιτς (9π. στην Α’ περίοδο) κι έβαλε 15 έως το ημίχρονο με 4/6 τρίποντα.

Οι Αμερικανοί έμοιαζαν σοκαρισμένοι και βρέθηκαν έως και 17 πόντους πίσω, 25-42 με 6:24 για το ημίχρονο.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με τον Εμπίντ (7π. στο Β’ δεκάλεπτο) μάζεψαν λίγο την κατάσταση, ο Κάρι πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο για να ισοφαρίσει το ρεκόρ πόντων που έχει με τις ΗΠΑ (20) από το ημίχρονο, όμως η ομάδα του Πέσιτς πήγε με +11 στα αποδυτήρια (54-43), με τους Γιόκιτς και Πετρούσεφ να βάζουν και τη δική τους υπογραφή πλάι σε εκείνων των περιφερειακών.

Οι Αμερικανοί δεν κατάφεραν να περιορίσουν τη δράση των Σέρβων στην τρίτη περίοδο.

Όσο κι αν προσπάθησαν να παίξουν πιο δυναμικά στην άμυνα, οι παίκτες του Πέσιτς διάβαζαν εξαιρετικά το παιχνίδι, έψαχναν τον ελεύθερο συμπαίκτη και δεν έκαναν λάθη.

Για αυτό συνέχισαν να σουτάρουν με 50% από το τρίποντο που ήταν το μεγάλο τους όπλο (15/30 σε 30 λεπτά) στα 3/4 του αγώνα.

Παράλληλα διατήρησαν τον έλεγχο των ριμπάουντ, δεν έδωσαν επιθετικά στις ΗΠΑ και παρά τη συνέχεια στη δράση του Κάρι (έφτασε στους 27 πόντους στην τρίτη περίοδο, με οκτώ τρίποντα) κράτησαν το προβάδισμα.

Έβγαλαν όμως κι άλλους πρωταγωνιστές. Ντόμπριτς, Γκούντουριτς, Μίτσιτς έδωσαν πολύτιμες λύσεις, ειδικά όταν οι ΗΠΑ έφτασαν στους 6 πόντους τη διαφορά, 61-67. Εκεί η Σερβία απάντησε με 9-0 για το +15 (76-61) πριν κλείσει η Γ’΄περίοδος με το 76-63 υπέρ τους.

Στην τελευταία περίοδο οι Αμερικανοί πήγαν πιο ορθολογικά, προσπάθησαν και μπήκαν στην αντίπαλη ρακέτα και με αιχμή τον Τζοέλ Εμπίντ, έφεραν τον αγώνα στα ίσια.

Με τη συνδρομή του ΛεΜπρον Τζέιμς και του Στεφ Κάρι, οι Αμερικανοί πήραν προβάδισμα 87-86 στα 2:20, με το 9ο τρίποντο του Κάρι.

Οι Σέρβοι δεν βρήκαν το τρίποντο που τους κράτησε σε όλο το παιχνίδι και με 1:41 για το τέλος, η ομάδα του Στιβ Κερ είχε ανάσα 5 πόντων, 91-86.

Ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε 91-8, ο Ντουράντ έκανε το 93-88 κι ο Κάρι σφράγισε με δύο βολές στα 8” το τελικό 95-91 των Αμερικανών.

Οι ΗΠΑ θα βρεθούν για πέμπτη σερί φορά σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων, απέναντι στη Γαλλία, με την οποία έπαιξαν και στους τελικούς του 1948, του 2000 και του 2021.

Οι Σέρβοι θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο τη Γερμανία, στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 23-31, 43-54, 63-76, 95-91

H απίθανη Σερβία σοκάρει με 54-43 στο ημίχρονο τις ΗΠΑ (video)

ΗΠΑ-Σερβία: Το ρεσιτάλ 17 πόντων του Κάρι σε 8 λεπτά (video)

Ξανά στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων η Γαλλία, 73-69 τη Γερμανία! (pics & vids)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πανόραμα και το σύστημα διεξαγωγής