Στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Παίδων, που γίνεται στο Ηράκλειο, προκρίθηκε η Εθνική μας, καθώς νίκησε με 68-55 την Πολωνία στη φάση των “16”, το απόγευμα της Τρίτης.

Στον προημιτελικό της Τετάρτης (14/8, 18:30) η Εθνική μας θα παίξει με την Τουρκία, η οποία επικράτησε το βράδι, με 77-68 της Λιθουανίας.

Κλειδί σε όλο το παιχνίδι ήταν η ελληνική άμυνα, ενώ η θραύση στο επιθετικό ριμπάουντ (22) και τα επτά λιγότερα λάθη, μάς έδωσαν πολλές παραπάνω επιθέσεις.

Με κυρίαρχο στοιχείο το επιθετικό ριμπάουντ η Ελλάδα ξεπέρασε το κακό της ξεκίνημα και την αστοχία της στο πρώτο δεκάλεπτο (11-13, με 4/22 σουτ) και βρήκε αυτοπεποίθηση, ηρεμία στο παιχνίδι της και καλύτερες επιθέσεις.

Με 7-0 σερί, δια χειρών Χαϊδεμένου δε, πήρε το προβάδισμα 35-29 στο ημίχρονο, έχοντας 11 πόντους δεύτερης ευκαιρίας.

Στην τρίτη περίοδο βρήκε ακόμα καλύτερες επιλογές, ήταν πολύ δυναμική στην άμυνα και ενθουσίασε το κοινό στα Δύο Αοράκια.

Άρχισε  με 10-0 σερί τη Γ΄περίοδο, 17-0 στο σύνολο αν προσθέσουμε και το φινάλε της β’ περιόδου κι άρχισε να ξεφεύγει.

Έφτασε δε τη διαφορά έως τους 18 πόντους, 54-36, πριν μειώσουν οι Πολωνοί σε 54-43 στο 30΄και διευρύνουν το σερί σε 12-0 για το 54-48.

Στο κρίσιμο σημείο όμως, ο Βασίλης Χαρτώνας πέτυχε 8 από τους 10 πόντους της Εθνικής μας στο επιμέρους 10-2, για να ξεφύγει πάλι (64-50) και να νιώσει ασφαλής.

Έφτασε δε στο τελικό 68-55 με τέσσερις σερί πόντους του Χατζηλάμπρου και την καλή της άμυνα να παίζει καθοριστικό ρόλο στα επτά τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 35-29, 54-43, 68-55

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης 8, Βενετίδης, Χαϊδεμένος 9(1), Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 16 (2), Σκληρός 11, Χαρτώνας 11 (3), Θωμάκος 2, Μπαρμπαγιάννης 9 (1), Ασημένιος, Σταμούλος 2, Παγουλάτος