Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Παίδων προκρίθηκε την Τετάρτη η Εθνική μας που νίκησε στο Ηράκλειο Κρήτης της Τουρκίας με 75-65 στον προημιτελικό!

Πλέον θα παίξει στον ημιτελικό της Παρασκευής (16/08) με την Ισπανία, που νωρίτερα νίκησε με 76-69 την Ιταλία, κι ενώ αμφότερες είναι αήττητες, με ρεκόρ 5-0 έως τώρα.

Η Εθνική μας βρήκε τις λύσεις όταν χρειάστηκε, ο Αλέξανδρος Τσώνης ήταν η αποκάλυψη με 12 από τους 18 πόντους του στα έξι τελευταία λεπτά, όταν από το εις βάρος της 57-59, η Ελλάδα έφτασε στο +13, 75-62.

Πρώτος σκόρερ ήταν μαζί με τον Τσώνη ο Χατζηλάμπρου με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Χαρτώνας είχε καθοριστική συμβολή στο β’ μέρος (8 από τους 10 πόντους του) ενώ Χαϊδεμένος (11π.), Ασημένιος (7π.) έβαλαν το δικό τους λιθαράκι στο πρώτο μέρος.

Η κρισιμότητα του αγώνα προφανώς και επηρέασε τα (16άχρονα) παιδιά των δύο ομάδων που άργησαν να βρουν ρυθμό και σκορ.

Μετά από 6-7 λεπτά με μεγάλη αστοχία και νευρικότητα, Ελλάδα και Τουρκία άρχισαν να βρίσκουν λύσεις και τα πατήματά τους. Το δεκάλεπτο τελείωσε 16-16 σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, ενώ η Ελλάδα πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμά της στο ημίχρονο, με 5:20 για την ολοκλήρωσή του, 28-24.

Οι Τούρκοι απάντησαν με 13-0 σερί σε 4 λεπτά, χτυπώντας μέσα στη ρακέτα μας, εκεί όπου η Εθνική μας δεν είχε αντίστοιχα, παιχνίδι. Είναι ενδεικτικό πώς στο πρώτο 20άλεπτο, οι Τούρκοι είχαν 14 επιπλέον πόντους από παιχνίδι στο “ζωγραφιστό”.

Τουλάχιστον οι παίκτες του Καλαμπόκη αντέδρασαν, έκαναν 6-0 σερί και περιόρισαν τη διαφορά στο ημίχρονο, με το 34-37, με τον Χαϊδεμένο να οδηγεί την επίθεση, με 11 πόντους.

Η ανάπαυλα καθάρισε το μυαλό των διεθνών μας, που συγκεντρώθηκαν στην άμυνά τους, που έως τώρα, άλλωστε στη διοργάνωση, έχει αποδειχθεί το μεγαλύτερό τους “όπλο”.

Για αυτό περιόρισαν πολύ τη δράση της αντίπαλης ομάδας, ειδικά στη ρακέτα μας και πλέον το παιχνίδι γύρισε, αφού έλεγξαν και το ριμπάουντ.

Ο Χατζηλάμπρου των 3 πόντων με 1/6 σουτ στο πρώτο 20άλεπτο, πέτυχε τους πρώτους επτά πόντους της Εθνικής μας σε έξι λεπτά στη Γ’ περίοδο, στην οποία συνολικά έβαλε 14!!!

Άλλους πέντε πρόσθεσε ο Χαρτώνας, η Ελλάδα έκανε επιμέρους 20-2 κι από το 28-37 πήγε στο 48-39 και κράτησε τη διαφορά έως το 30′ που προηγήθηκε με 54-45.

To παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει, άλλωστε σε αγώνες ανδρών ανατρέπονται πολύ μεγαλύτερες διαφορές, πόσο μάλλον σε αγώνες Παίδων.

Με ηγέτη τον εξαιρετικό Ζιγιαετίν (17π., 13 ριμπ., 8 ασ.), η Τουρκία επέστρεψε, ο Αλιανάκ (18π.) με τον Οζτούρκ (12π.) τον βοήθησαν κι η Τουρκία επανήλθε, για να προσπεράσει 58-57 στο 34′.

Σε εκείνο το σημείο βγήκε μπροστά ο Αλέξανδρος Τσώνης.

Πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 60-59, άλλο ένα για το 66-60 της Ελλάδας κι ένα τρίτο για το 69-62 στα 2:35, ενώ πέτυχε και το επόμενο καλάθι για το 71-62 με 1:50!

Οι παίκτες της Εθνικής μας πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκρισή τους στους “4” μαζί με τον κόσμο, αν και περιμένουμε να δούμε πολλούς περισσότερους φιλάθλους στον ημιτελικό της Παρασκευής.

Δεν έπαιξε για την Τουρκία, ο πρώτος της σκόρερ στο Ευρωπαϊκό Παίδων, Ομέρ Κουτλουάι (μ.ο.π. 19). Ο 15χρονος γκαρντ, είχε έναν τραυματισμό σε δάχτυλο του αριστερού του ποδιού και δεν μπορούσε να ενισχύσει την ομάδα του.

Tα δεκάλεπτα με πρώτη την Τουρκία: 16-16, 37-34, 45-54, 65-75

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης 18 (3/3), Βενετίδης, Χαϊδεμένος 11 (2), Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 18 (3), Σκληρός 7, Χαρτώνας 10 (1), Θωμάκος, Μπαρμπαγιάννης 1, Ασημένιος 7 (1), Σταμούλος, Παγουλάτος 3 (1)