Φενέρμπαχτσε-Μιλάνο

Έπειτα από μία σπουδαία αναμέτρηση, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 81-76 της Αρμάνι Μιλάνο στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού και προκρίθηκε στον τελικό του Διεθνούς Τουρνουά Κρήτης.

Γουέιντ Μπόλντγουιν (14π.), Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (12π.-5ρ.) και Σκότι Γουίλμπεκιν (10π.), ήταν οι διψήφιοι των νικητών.

Επίσης, οι Ντέβον Χολ (πρώην άσος της Μιλάνο) και Ταρίκ Μπιμπέροβιτς προσέθεσαν από 9 πόντους.

Οι Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς (14π.-5ρ.) και Λεάντρο Μπολμάρο (13π.), πάλεψαν για τον ιταλικό σύλλογο.

Αντίπαλος της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους το βράδυ της Κυριακής (15/9, 20:30) θα είναι ο νικητής του παιχνιδιού Ολυμπιακός-Βίρτους Μπολόνια (τζάμπολ στις 20:30).

Αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα, ο Τζος Νίμπο φορτώθηκε με δύο φάουλ προτού καν συμπληρωθούν 7 λεπτά.

Η Μιλάνο άρχισε με 10-0 σερί τη δεύτερη περίοδο (δύο τρίποντα ο Άρμονι Μπρουκς) και λίγο αργότερα προηγήθηκε 37-27, ωστόσο η ομάδα του Γιασικεβίτσιους απάντησε με επιμέρους 16-5 και έκλεισε το ημίχρονο από τη θέση του οδηγού.

Χέρι-χέρι βάδιζαν οι αντίπαλοι και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 5-0 σερί του ιταλικού συλλόγου και εύστοχο καλάθι του Λεάντρο Μπολμάρο στο τέλος.

Στα 2:37 πριν από το φινάλε, χάρη σε τρίποντο του Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις, η τουρκική ομάδα προηγήθηκε 75-72.

Στη συνέχεια αποδείχθηκε εύστοχη από τη γραμμή των βολών, με συνέπεια να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 43-42, 60-62, 81-76

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μπόλντγουιν 14 (1/1 τρίποντο), Γουίλμπεκιν 10 (2 ασίστ), Μέλι 3, Σανλί 4 (4 ριμπάουντ), Χέις-Ντέιβις 12 (1/5 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 9, Χολ 9, Πιέρ 2, Γκούντουριτς 5, Ζάγκαρς, Κόλσον 7 (6 ριμπάουντ), Μπιρτς 6

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντιμιτρίεβιτς 14 (5 ριμπάουντ), Μπορτολάνι, Κοσέρ 6, Τονούτ 2, Μπολμάρο 13, Μπρουκς 6, ΛεΝτέι 7, Ρίτσι 3, Φλακαντόρι, Ντιόπ 3, Καρούσο, Σιλντς 11 (5 ριμπάουντ), Νίμπο 5, Μίροτιτς 4, ΜακΚόρμακ 2