@FIBA

Η ισπανική Μάλαγα κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο 2024 στη Σιγκαπούρη, αφού στον μεγάλο τελικό, το μεσημέρι της Κυριακής νίκησε τους Αμερικανούς της G League United με 75-60.

Το FIBA Intercontinental Cup κατέληξε για 11η φορά σε ισπανική ομάδα και τέταρτη, στις έξι τελευταίες εκδόσεις του!

Η Μάλαγα είχε προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Αμερικανοί έμειναν ανταγωνιστικοί για το πρώτο μισό (38-32) όμως η διαφορά έγινε στη Γ’ περίοδο.

Με καλή άμυνα, η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο κράτησε άποντη την G League United για τα πέντε πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με 9-0 ξέφυγε 47-32 κι αργότερα, η διαφορά έφτασε έως τους 22 πόντους, 71-49!

@fiba

Ο Ντίλαν Οσετκόφσκι πέτυχε 15 πόντους για τους νικητές, ο Τάιλερ Καλινόσκι 13, όσους κι ο Γιακούμπα Σίμα, ενώ Κάμερον Τέιλορ πρόσθεσε 10.

Εκτός 12άδας έμεινε ο Όλεγκ Μπαλτσερόφσκι.

Για την G League United, μοναδικός διψήφιος σκόρερ ήταν ο Τζόρνταν Μπάουντεν, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 22-17, 38-32, 57-44, 75-60