Άρης-ΑΕΚ

Εμφανώς βελτιωμένη στο β’ ημίχρονο, η ΑΕΚ πήρε (59-70) το “κιτρινόμαυρο” ντέρμπι με τον Άρη στο “Nick Galis Hall” και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στη Stoiximan GBL.

Σι Τζέι Μπράις (18 πόντοι με 6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (12 πόντοι με 1/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/4 βολές) και Πρέντις Χαμπ (10 πόντοι, 4 ασίστ), ηγήθηκαν επιθετικά των φιλοξενούμενων.

Έξι ριμπάουντ μάζεψαν οι Χάντερ Χέιλ και ΡαϊΚουάν Γκρέι (συν 5 ασίστ), από πέντε οι Γιάννης Κουζέλογλου και Γκραντ Γκόλντεν.

Ντέιβιντ ντε Τζούλιους (17 πόντοι με 2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Τρέι Γούντμπερι (15 πόντοι με 3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), ήταν οι διψήφιοι σκόρερ των γηπεδούχων.

Επτά ριμπάουντ πήρε ο -άστοχος- Λάντερς Νόλεϊ, δεν απέφυγε τη μέτρια απόδοση ο Βασίλης Τολιόπουλος με 3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα.

Υπενθυμίζεται ότι ο Ρόουλ Άλκινς πήρε τη θέση του Ντόνοβαν Κλέι στην εξάδα ξένων της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη, ενώ στον αντίποδα, ο Ντράγκαν Σάκοτα άφησε εκτός τον Ναχίμ Αλίν.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/35 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 10/17 βολές, 35 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/39 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 14/23 βολές, 41 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.

Η “Ένωση” έβαλε μόλις 3 πόντους στον αιφνιδιασμό, έναντι 21 των γηπεδούχων, αλλά το σκορ από λάθη έγραψε 12-20, συν ότι οι παίκτες του Καστρίτη σημείωσαν μόλις ένα καλάθι δεύτερης ευκαιρίας.

Με δύο διαδοχικά τρίποντα, ο Άρης προηγήθηκε 9-4, λίγο αργότερα ακολούθησε σερί 6-0 και ακόμα πιο μετά έφτασε στο +7 (17-10).

Το επιμέρους 12-12 της δεύτερης περιόδου μαρτυρά την επιθετική ένδεια των δύο αντιπάλων, παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ έβρισκε αρχικά λύσεις με τον Μπράις, παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (19-24).

Ακολούθησε 8-0 σερί των γηπεδούχων και, στο ενδιάμεσο, τεχνική ποινή στον Σάκοτα, ενώ το τέλος του α’ ημιχρόνου είχε σε θέση οδηγού τον Άρη με 29-26.

Τα δίποντα ήταν 9/22 – 5/21, τα τρίποντα 3/11 εκατέρωθεν, οι βολές 2/5 – 7/11, τα ριμπάουντ 20-27 (τα επιθετικά 5-8), οι ασίστ 5-8, τα λάθη 6-8, τα κλεψίματα 2-2 και τα μπλοκ 4-0.

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι καμία ομάδα δεν έβαλε πόντο δεύτερης ευκαιρίας, όπως επίσης το 10-3 του Άρη στον αιφνιδιασμό.

Με σερί 8-0, η ΑΕΚ πήρε τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο υπήρξε και η μεγαλύτερη διαφορά στο επιμέρους σκορ (12-18).

Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι, με αποτέλεσμα να μπουν σε ρόλο κυνηγού εν όψει της τελευταίας παρτίδας (41-44).

Παρεμπιπτόντως, η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη αν ο Κουζμίνσκας δεν αστοχούσε σε λέι-απ και δύο βολές στο τελευταίο λεπτό.

Ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας στο τέλος του χρόνου επίθεσης (8:50 πριν από τη λήξη) τόνωσε την “ενωσίτικη” ψυχολογία, ενώ στα 8:13 ο Γκρέι κατέγραψε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (42-52) με γκολ-φάουλ.

Μόνο με μία βολή του Γούντμπερι σκόραρε ο Άρης μέχρι το 6:28 της τελευταίας περιόδου, κι ενώ στο μεταξύ η ομάδα του Σάκοτα είχε φτάσει στο μάξιμουμ της απόστασης (+12).

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να έχει τα ηνία, ώσπου στα 4:13 o Γούντμπερι υπέπεσε στο τέταρτο φάουλ και στα 3:43 ο Κουζμίνσκας εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 με corner-three.

Όταν ο Μπράις ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 51-66, το ρολόι έγραφε 3:02, επομένως οι γηπεδούχοι χρειάζονταν ένα μικρό “θαύμα” για να ανατρέψουν τα δεδομένα.

Αυτό δεν συνέβη και στο τέλος δεν έλειψαν οι αποδοκιμασίες από μερίδα φιλάθλων.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70