Ιστορική νίκη, την πρώτη του στην Elite League πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου ο Πρωτέας, που νίκησε στη Βούλα τον επίσης νεοφώτιστο Βίκο Ιωαννίνων με 82-73.

Ήταν η πρεμιέρα της Elite League με την ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη να είναι καλύτερη και πιο αποτελεσματική σε σημαντικά σημεία του αγώνα.

Με 22-14 επιμέρους στη Γ’ περίοδο, έκανε μια διαφορά που τη διατήρησε παρά την πίεση των φιλοξενούμενων.

Από την άλλη ο Βίκος έπαιξε χωρίς τον Βασίλη Καββαδά.

Ο Ντέρικ Λαμόν Γουόκερ (κεντρική φωτογραφία) πέτυχε 22 πόντους, σε 20 λεπτά, για την ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη, με 9/10 προσπάθειες και 3/4 βολές, 19 πόντους πέτυχε ο Παναγιώτης Κόης που είχε και 9 ασίστ, ενώ 12 πέτυχε ο Κόνγουεϊ.

Τραυματίστηκε δε κι αποχώρησε μετά από μόλις 5′ στο παρκέ, ο Νάσος Γκρέκας.

Για την ομάδα των Ιωαννίνων, πρώτος σκόρερ ήταν ο άλλοτε παίκτης ομάδων Basket League, Τζόρνταν Σάιμπερτ με 18 πόντους, ενώ 11 πέτυχε ο Φώτης Γεωργαλάς (8 ριμπ.) άλλους τόσους ο Διογένης Γοργόνης και 10 είχε ο Γράβας.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 41-41, 63-55, 82-73

Διαιτητές: Μαλαμάς-Ρίζος-Λεβεντάκος (Ζαγκλής)

Πρωτέας Βούλας (Κωνσταντινίδης): Κουφόπουλος4, Κόης 19 (1), Γκρέκας 5 (1), Νεόφυτος, Γουόκερ 22 (1), Ματσάγγος 7 (2), Άβαρε 2, Μπέλη 4, Αδαμόπουλος, Κόνγουεϊ 12 (2), Χαρούνι 3, Τάταρης 4

Βίκος Ιωαννίνων (Μούτσιος): Γεωργαλάς 11, Ερμείδης, Μητρόπουλος, Μανοΐλοβιτς 8, Γοργόνης 11 (3), Γράβας 10, Μανάκας 4, Ναυπλιώτης 3 (1), Σάιμπερτ 18 (4), Παύλος 8 (2), Αναγνωστάκης

Νωρίτερα, στον πρώτο αγώνα της ημέρας, το Ψυχικό επικράτησε με 85-76 της Ελευθερούπολης.